Читај ми!

Sedam vekova manastira Banjske

Manastir Banjska na severu Kosova i Metohije obeležava sedam vekova od izgradnje. Kralj Milutin je Banjsku namenio sebi za grobnu crkvu i tamo je najpre bio sahranjen, međutim, posle Kosovske bitke 1389. godine njegovo telo je preneto u Trepču, a 1460. godine u bugarski grad Sofiju, gde se i sada nalazi.

Zadužbina kralja Milutina, Manastir Banjska na severu Kosova, u znaku je jubileja - sedmsto godina postojanja. Banjska je svojevremeno ubrajana među najznačajnije srpske manastire, odmah posle Studenice, Mileševe i Sopoćana. Duhovnu obnovu svetinje, posle 520 godina, obeležio je povratak monaha, u avgustu 2004. godine. Od tada se manastirska zvona oglašavaju svakodnevno.

Hram posvećen arhiđakonu Stefanu, koji je građen od 1313. do 1316.godine, podignut je na temeljima starije bogomolje, koja se, po opremi i bogatstvu ukrasa, izdvajala od ostalah zadužbina ktitora.

Banjski iguman Danilo kaže da postoji uverenje da je fra Vito prvo radio u Banjskoj, a kad se tu pokazao kao dobar majstor, radio je na izgradnji Visokih Dečana. 

Podizanje i oslikavanje svetinje nadgledao je vladarev duhovni otac - prvi iguman Banjske, arhiepiskop Danilo Drugi.

Zadužbinar kralj Milutin darivao je više od 40 hramova, a manastir Banjsku na severu Kosova kao svoj zagrobni hram.

Kada je kralj Milutin preminuo, 1321. godine u Nerodimlju, njegovo telo je preneto i sahranjeno u severnoj kapeli Banjske crkve. Vladarevo telo monasi su pred Kosovsku bitku 1389. godine preneli u Trepču, a od 1455. počiva u Sofiji u Crkvi Svete Nedelje.

Kosovskometohijski episkop Teodosije kaže da bi bili srećni i zadovoljni kada bi Sinod Bugarske pravoslavne crkve blagoslovio da se jedan deo mošti dobije i da počiva u manastiru Banjska.

O građevinskoj obnovi Manastira Banjske brinu srpski baštinari, koji će ove sezone raditi na zaštiti arhitekture hrama.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом