Читај ми!

Da roditelj bude i negovatelj

Oko 10 hiljada roditelja teško bolesne dece, čije zdravstveno stanje zahteva neprestanu negu, i dalje ne zna da li će im i kada država pomoći. Udruženja roditelja i zaštitnik građana predložili izmene dva zakona, kako bi država više pomagala porodicama čija su deca teško bolesna.

Koliko ima politike u brizi o deci i bolesnima? Iako su pre mesec dana udruženja roditelja i zaštitnik građana predložili izmene dva zakona, kako bi država više pomagala porodicama čija su deca teško bolesna, napretka nema. Deklarativno - svi su "Za", ali iz resornog ministarstva napominju da se zakoni ne mogu menjati preko noći. Međutim, ombudsman poručuje: Rešavanje problem ne sme da se odlaže ni dana.

Oko 10 hiljada roditelja teško bolesne dece, čije zdravstveno stanje zahteva neprestanu negu, i dalje ne zna da li će im i kada država pomoći.  Mnogi su posao davno morali da napuste, a gotovo 90 odsto dece sa invaliditetom podižu samohrane majke - uz pomoć rodbine i prijatelja i, najčešće, nedovoljnu pomoć države.

Dušica Vukosavljević kaže kad joj se sin tek rodio imala je ponudu da bude u instituciji -što je kategorički odbila.

"Takođe sam kako majka imala pritisak od oca, da Stefan bude u instituciji i to sam odbila. Da je teško, teško je, svako veče legnem sa mišlju kako ću sutradašnji dan prebroditi", kaže Dušica.

Kada su Skupštini 7. maja predati predlozi izmena zakona - predsednik Skupštine poručio je da novac mora da se pronađe. Predlozi akata dostavljeni su resornom ministarstvu, ali pomaka nema.

Brankica Janković iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike kaže da Ministarstvo i Vlada smatraju da nije dobro samo rešavati ad hok ta pitanja i menjati zakon samo u pojedinim njegovim odredbama,

"Potrebno je doneti zakon o finansijskoj podršci porodicama sa teško bolesnom decom sagledati na jedan sistemski i adekvatan način i precizirati odredbe predloga koji je dostavio zaštitnik jer odredbe nisu dovoljno jasno definisane", smatra Jankovićeva.

Zaštitnik građana Saša Janković kaže da su nadležno ministarstvo i Vlada imali svo vreme ovog sveta da taj posao urade - zaštitnik građana je to uradio umesto njih i građani su se organizovali svojom inicijativom istakli značaj toga. Sigurno da sve može bolje, kaže Janković.

Iza izmena dva zakona, potpisom je stalo i više od 60 hiljada građana. Čekajući odgovor države, roditelji teško bolesne dece i dalje će morati da biraju između zbrinjavanja deteta u odgovarajuću instituciju ili napuštanja posla.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 26. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом