среда, 15.05.2013, 08:25 -> 09:32
Hiljade zahteva za mađarsko državljanstvo
Za dve godine više od 76 hiljada građana Srbije podnelo zahtev za dobijanje mađarskog pasoša. Osnovni uslovi za državljanstvo su znanje jezika i to da su vam preci rođeni na teritoriji nekadašnje Mađarske do 1921. godine ili u periodu od 1941. do 1945. godine.
Početkom 2011. godine, Mađarska je pojednostavila proceduru za dobijanje državljanstva. Kako je objavljeno na sajtu Vlade Mađarske, primljeno je više od 400.000 molbi, a najviše iz Rumunije, Srbije i Ukrajine. Više od 76.000 građana Srbije podnelo je zahtev za dobijanje mađarskog pasoša.
Milan Brkin, trener karatea iz Kikinde, iskoristio je zakonsko pravo i na osnovu porekla svojih predaka dobio novu putnu ispravu.
"Ovo će mi sigurno nesmetano omogućiti da pratim predavanja u inostranstvu, seminare, takmičenja i sve ostalo. Da se ne opterećujem nego pokupim stvari i na put", priča Milan.
Emotivna vezanost, a ne lakše putovanje, bilo je presudno za Elviru Đuricu. Ona čeka na polaganje zakletve u konzulatu, kako bi zvanično upisala ime u mađarski pasoš.
"Moja velika želja je da imam dvojno državljanstvo, jer imam mnogo familije u inostranstvu, pogotovo u Mađarskoj, tako da bi to mnogo olakšalo naš boravak i samim tim bi se i vratila svojim korenima", objašnjava Đurica.
Znanje mađarskog jezika jedan je od osnovnih uslova da bi se podneo zahtev za dobijanje državljanstva. Zbog toga u jednoj novosadskoj školi gotovo sto polaznika uči taj jezik.
Igor Dolinaj jedan je od njih. On već godinu i po dana uči mađarski jezik. Kaže da mu dobro ide, iako je, kako kaže, mađarski jezik različit od svih ostalih jezika koje je učio. Igor kaže i da mu se sviđa to što je jezik dosta melodičan.
Pored znanja jezika, neophodno je da su vam preci rođeni na teritoriji nekadašnje Mađarske, do 1921. godine, i u periodu od 1941. do 1945. godine. Za to treba i dokaz - dokumenta vaših predaka.
Konzulka Mađarske u Srbiji Ana Slanjinka kaže da je to mađarsko državljanstvo ravnopravno sa svim evropskim državama, znači i svim državljanima Evropske Unije, pošto je to i EU državljanstvo.
"Građani Srbije, ako dobiju mađarsko državljanstvo, onda su ravnopravni sa svim ljudima Evropske Unije", ističe Slanjika.
Novopečeni mađarski državljani, nisu baš u potpunosti ravnopravni sa starosedeocima. Ograničena su im prava u zdravstvu i školstvu, a za neka je neophodno i prebivalište u Mađarskoj.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар