Читај ми!

Rudnik - turistička atrakcija

Senjski rudnik, najstariji rudnik uglja u Srbiji sa podzemnim kopom broji svoje poslednje godine eksploatacije. Ipak, smišljen je rezervni plan da to mesto postane turistička atrakcija, projekat "Senjski rudnik - eko muzej" finasira Evropska unija sa 1,5 miliona evra.

Najstariji rudnik uglja u Srbiji sa podzemnim kopom, Senjski rudnik, broji svoje poslednje godine eksploatacije. Rezerve su na izmaku, i posle 159 godina neprekidnog rada svi se boje da će doživeti tužnu sudbinu sličnih naselja čija su rudarska okna zatvorena. Ipak, smišljen je rezervni plan da to mesto postane turistička atrakcija.

Monotoniju beline prvog snega u Senjskom rudniku prekida jedino rudarsko vitlo iznad ulaska u jamu. Okreće se, što znači da je rudnik živ i da još jedna smena odlazi tri stotine metara pod zemljom. Zaposleno je170 rudara. Radi se u tri smene, a norma je otkop 35 hiljada tona mrkog uglja do kraja godine.

Rudari se nadaju da će rudnik "poživeti" ne samo zbog njih već i zbog budućih generacija. Međutim, niko sa sigurnošću ne može da kaže kolike su zalihe uglja u jami i da li će biti dovoljne za četiri, pet ili deset godina eksploatacije.

"Kada ne bude ovde više uglja moraju da se otvaraju nova ležišta, i u svakom slučaju da se nađe nova perspektiva za ljude koji ovde rade", navodi direktor JP PEU Resavica Vladan Milošević

Svakodnevno rudare u jamu spušta parna izvozna mašina, verovatno jedina u svetu koja još uvek radi. Za staru parnjaču Nemci su kažu, nudili tri nova električna lifta, ali u rudniku nisu pristali. Više od jednog veka radi kao sat i ne treba joj struja.

Neko se dosetio da bi stara parnjača, silazak liftom u jamu i vožnja rudarskim vagonetima mogli da budu zanimljivi i turistima željnim avanture. Projekat "Senjski rudnik - eko muzej" finasira Evropska unija sa 1,5 miliona evra. Cilj je da se sačuva autentično rudarsko naselje iz sredine 19. veka i obezbedi život za rudarske porodice kada uglja ne bude više.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 08. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом