Читај ми!

Alkoholičari iz školske klupe

Trećina srednjoškolaca redovno pije, a 90 odsto učenika do 16 godina je probalo alkohol. Razlozi za konzumiranje alkohola su različiti, od teškog emotivnog stanja do pritisaka sredine. Roditelji često negiraju postojanje problema. Stručnjaci navode da je blagovremena prevencija najbolje rešenje.

U Srbiji 40 odsto stanovništva svakodnevno konzumira alkohol, podaci su Instituta za mentalno zdravlje.

Međutim, mnogo više brine to što je gotovo 90 odsto učenika do 16 godina probalo alkohol, i da svaki treći srednjoškolac - redovno pije. Istraživanja pokazuju da mladi prvo pijanstvo dožive već sa 13 i po godina.

"Jedan od najčešćih razloga zbog kojih se opijam je dosada. Jednostavno ne znam šta bih drugo radio. Ne znaju ni ovi ostali koji sede sa mnom i piju", jedna je od ispovesti na sajtu anonimnih alkoholičara.

Pacijenti Bolnice za bolesti zavisnosti navode različite razloge zbog kojih su se okrenuli alkoholu.

"Okidač bilo za moj alkoholizam je bilo emotivno stanje, odnosno razočaranje u ljubav. Ovde sam već mesec dana, a očekujem da se vratim da bi završio Pravni fakultet jer mi je ostalo još par ispita", objašnjava jedan od pacijenata.

Maja Stojanović iz Bolnice za lečenje bolesti zavisnosti kaže da ne piju samo slabiji đaci, koji beže iz škole, već su to đaci koji su vukovci i odlični učenici.

"Obično iz analize i razgovora sa porodicom dođemo do toga da su ta deca mnogo više opterećena da ambicije svojih roditelja moraju da realizuju", ističe Stojanovićeva.

Vikendom, dežurne službe imaju pune ruke posla. Često dovedu one koji su usled mešanja sa psihoaktivnim supstancama - u vrlo lošem pa i besvesnom stanju. Roditelji različito reaguju.

"Prvo negiraju, postoji neka neverica, da se prvi put desilo, da je to slučajno. Imamo roditelje koji znaju za problem, ali ga pripisuju odrastanju i misle da će to da prođe", navodi Stojanovićeva.

Kakvi roditelji, takva deca

U više od 50 odsto slučajeva alkoholičar potiče iz porodice u kojoj je već bilo takvih problema. Kod dece koja kasnije postanu alkoholičari uvek prethodi promena ponašanja koja često ostane neprimećena.

Milo Joksimović sa Instituta za mentalno zdravlje objašnjava da kadrovi koji bi trebalo da mogu da primete i prepoznaju to, poput vaspitača ili učitelja, nisu motivisani ili dolaze iz jedne kulture koja ima benevolentan stav prema pijenju.

Ono što se nije sprečilo na vreme, kasnije u srednjoj školi postaje očigledno.

Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola ističe da je veliki broj pijanih učenika, naročito kada su neka slavlja u pitanju, poput Nove godine ili završetka školske godine.

Istraživanje u Velikoj Britaniji pokazalo je da je blagovremena prevencija dobra ne samo po zdravlje nacije, već i daleko jeftinija.

Lečenje alkoholičara u odmakloj fazi može da kosta nekoliko desetina hiljada evra.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом