Transplantaciju uče od najboljih

Valter Klepetko, jedan od najboljih lekara za transplantaciju pluća, održao je predavanje u Beogradu i predstavio novu tehniku koja regeneriše oštećena pluća.

Protekle nedelje Beograd je ugostio čuvene transplantacione hirurge. Turski lekar Jaman Tokat je predavanjem o transplantaciji jetre sa živog donora postao gostujući profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu. Predavanje je održao i jedan od najboljih lekara u svetu za transplantaciju pluća, Valter Klepetko.

Tridesetogodišnji Nemanja je ovih dana ponovo u Beču, na kontroli. Dugo je bolovao od cistične fibroze, njegova pluća su iz godine u godinu slabila, da bi u maju radila sa manje od petine kapaciteta.

Prvi je pacijent iz Srbije koji je o trošku Republičkog fonda otišao na transplantaciju pluća u inostranstvo.

"Odlično se oseća, šest meseci je prošlo, vozi bicikl, hoda dva sata dnevno. Vodi potpuno drugi život", rekla je Nemanjina majka Vesna Aleksić.

Lekari, predstavnici Ministarstva zdravlja, studenti, lekari i Nemanjina majka pratili su u četvrtak na Medicinskom fakultetu predavanje čuvenog Valtera Klepetka.

Gost Beograda vodi jedan od tri najveća centra za transplantaciju pluća u svetu. Primenjuju metodu koja se svrstava u jednu od najboljih medicinskih inovacija.

Profesor Valter Klepetko sa AKH klinike u Beču kaže da je reč o novoj tehnici koja regeneriše oštećena pluća.

"Zahvaljujući njoj, gotovo 40 odsto pluća donora koja nije bilo moguće iskoristiti - sada će biti transplantirana. Procedura podrazumeva tzv. pranje pluća. Za četiri do šest sati pluća su popravljena, zahvaljujući specijalnim tečnostima koje se upumpavaju kroz krvne sudove", rekao je Klepetko.

Naša zemlja je još daleko ne samo od primene te tehnike, već i od transplantacije pluća, pa će građani kojima je ta intervencija neophodna odlaziti i dalje u AKH kliniku. Tamo će o trošku države od naredne godine ići i oni kojima je neophodno srce.

"Planiramo da krajem januara potpišemo tvining dogovor sa AKH bolnicom. Mislim da smo administrativne prepreke prebrodili", rekao je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja profesor Vladimir Đukić.

Vršilac dužnosti direktora Kliničkog centra Srbije Miljko Ristić kaže da transplantacije bubrega, jetre i srca imaju prioritet.

"Ministarstvo zdravlja je to stavilo u neki svoj plan rada, i omogućilo je značajna sredstva da se ekipe koje su vezane za sve ove segmente pošalju na edukaciju u jedan od evropskih ili američkih centara", kaže Ristić.

U Srbiji na transplantaciju bubrega, jetre, srca i rožnjače čeka oko 2.000 građana.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом