Kovačević trenira, SAD traže ekstradiciju

Pravne kontroverze oko srpskog košarkaša Miladina Kovačevića, za kojim su američke vlasti raspisale međunarodnu poternicu zbog prebijanja jednog studenta u SAD, protelih meseci nisu nimalo bliže razrešenju, ali je snažni centar, u međuvremenu, počeo pripreme sa novim klubom, Vrbasom, koji se takmiči u srpskoj Prvoj B ligi.

Kovačević, koji se proteklih meseci uspešno skrivao od očiju javnosti, krajem prošle sedmice pojavio se na treningu vrbaških košarkaša, što je izazvalo burne reakcije Amerikanaca, koji ne odustaju od pritiska na vlasti u Beogradu da im izruče ovog košarkaša, preteći da će, zbog kompleksnog slučaja, obustaviti deo pomoći Srbiji.

Međutim, Kovačević se od proteklog vikenda više ne skriva, već je sa još desetak igrača tima iz Vrbasa počeo lakše treninge u tamošnjem sportskom centru, praćen nekolicinom fotografa američkih bulevarskih novina i lokalcima, koji su, okupljeni u obližnjem kafiću glasno komentarisali nenadan interes za košarku u Vrbasu.

Istovremeno, u centru medijske pažnje našao se i tamošnji košarkaški klub, koji je Kovačeviću ponudio da karijeru nastavi u Vrbasu, što je ovaj i prihvatio.

"Ponudili smo mu da igra za nas jer ga dugo poznajemo i treba nam snažan igrač u reketu. Sve ostalo su politički i pravni problemi i nemaju veze sa nama", rekao je za RTS Onlajn kapiten košarkaša Vrbasa Bojan Marković. "U nekom trenutku će biti održano suđenje i sud će odlučiti".

"U međuvremenu, pokušali smo da pomognemo momku koji se očigledno nalazi pod užasnim pritiskom," rekao je Marković, naglašavajući da vrbaški košarkaši već godinama pokušavaju da privole Kovačevića da im se pridruži, ali da je on takve ponude, zbog studija u SAD, odbacivao.

Kovačević, koga nije teško prepoznati, jer je bar dvostruko snažniji od svih ostalih košarkaša kluba iz Vrbasa, nije zainteresovan za razgovor sa novinarima. Na trenizima je raspoložen i deluje opušteno, ali, kako su rekli ljudi koji su sa njim u svakodnevnom kontaktu, "nema nameru da se vraća u SAD".

"Znam ga kao mirnog momka. Bio sam iznenađen kad sam čuo čitavu priču", rekao je trenet KK Vrbas Boris Homiš, naglašavajući da Kovačevića "poznaju dobro jer je rođen u obližnjoj Kuli", te da potiče iz veoma cenjene porodice.

"Ne priča nikad o onome što de desilo...A, i to nema nikakve veze sa našim klubom. Ponudili smo mu da igra za nas jer nam treba upravo takav igrač, a i kako bi mu pomogli da skrene misli sa stvari koje su mu se dogodile", rekao je Homiš. "Nadali smo se da će sve biti završeno do septembra, kako bi se dobro spremili za novu sezonu. Očigledno, to se neće dogoditi".

Američke vlasti optužile su Kovačevića i još dvojicu mladića da su 4. maja pretukli Brajana Štajnhauera iz Bruklina u baru nedaleko od Univerziteta Binghemton, na kojem su studirali. Štajnhauer su, od incidenta, nalazi u komi.

Sanel Softić i Edin Džubur, koje američke vlasti okrivljuju sa saučesništvo u ovom incidentu, pušteni su prošle sedmice da se brane sa slobode. Ukoliko budu proglašeni krivim, njih trojicu, prema američkim zakonima, očekuje maksimalna kazna od 25 godina zatvora.

Posle tuče, Kovačević je bio uhapšen ali je pušten iz pritvora nakon što je njegova porodica položila kauciju od 100.000 dolara, nakon čega je otputovao u Beograd sa putnom ispravom izdatom u srpskom konzulatu i Njujorku. Zbog ovog događaja, srpsko ministrastvo spoljnih poslova smenilo je konzula Slobodana Nenadovića i njegovog zamenika Igora Miloševića.

Pritisak senatora iz Njujorka 

Ali, takav potez vlasti u Beogradu nije nimalo smanjio tenzije nastale zbog ovog slučaja te se njujorški demokrati, senatori Hilari Rodam Klinton i Čarls Šumer, pojačali pritisak na Vašington da, ukoliko Kovačević ne bude izručen, uskrate Srbiji pomoć vrednu oko 50 miliona dolara.

Stejt department, međutim, još uvek nije komentarisao inicijativu senatora Šumera i Hilari Klinton, naglašavajući da je Vašington upoznao vlasti u Beogradu sa stavom da "Kovačević treba da bude izveden pred sud u SAD".

Izručenje je zatražio i advokat porodice stradalog mladića, Irvin Ročman koji je u više navrata tražio da se Kovačević izruči SAD, ali takav zahtev, bar za sada, nije ni dospeo do srpskih vlasti, koje su, istovremeno, Amerikancima objasnile da, prema Ustavu, i nemaju pravo da izručuju srpske državljane.

"Svesni smo činjenice da su zvaničnici srpske vlade pogrešili", rekao je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić u petak u Njujorku, naglašavajući da su konzul i njegov zamenik smenjeni, te da ih čeka disciplinski postupak.

"Ali on neće biti izručen SAD kako bi mu se sudilo", rekao je Jeremić novinarima, objašnjavajući da su vlasti u Beogradu "savetovale" Kovačeviću da se vrati u Ameriku, objašnjavajući mu da, kao profesionalni košarkaš, zbog Interpolove poternice neće biti u prilici da putuje van granica Srbije.

Број коментара 26

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом