понедељак, 30.04.2012, 07:30 -> 07:48
Kvarenje ili obogaćivanje jezika?
Kako je žargon prisutniji nego ikada, đaci ga sve više upotrebljavaju i u pismenom izražavanju. Uzrok tome je što učenici previše vremena provode ispred kompjutera i televizije, a obaveznu lektiru nalaze prepričanu na internetu, slažu se stručnjaci.
Žargon je kod mladih prisutniji nego ikada, pa ga osnovci i srednjoškolci sve više upotrebljavaju i u pismenom izražavanju. Tako im se na pismenim zadacima iz srpskog jezika često omaknu i reči na engleskom, ali i ponešto iz rečnika interneta.
Uzrok tome su, slažu se i stručnjaci i profesori, ali i đaci, što učenici previše vremena provode ispred kompjutera i televizije, ne čitaju knjige, a obaveznu lektiru nalaze prepričanu na internetu.
Onome ko ne poznaje aktuelni žargon, može se učiniti da sa sopstvenom decom ili učenicima ne govorite istim jezikom. Pravi problem, međutim, nastaje kada đaci "Pišu kao što govore", pa sleng koriste i u pismenim sastavima.
Učenici Zemunske gimnazije kažu da je globalizacija uzela maha i to se posebno ogleda u upotrebi engleskih reči.
Deca odrastaju u vreme tehnološke revolucije pa su i žargoni i skraćenice nezaobilazni npr. u pisanju SMS poruka ili elektronske pošte. Profesori, međutim, pisanje takvih reči na papiru retko tolerišu.
"Ukoliko se učeniku desi prvi put, naravno da to podvučete kao svojevrsnu grešku. Ukoliko se takva greška ponavlja naravno da će dobiti jedinicu", kaže Vukosava Živković, profesorka srpskog jezika u Zemunskoj gimnaziji.
Indentitet generacija
Koliko god žargon starijima izgledao nerazumljiv, smešan i neumesan, on, smatraju stručnjaci, mora i treba da postoji, kao deo identiteta jedne generacije.
Lingvista Ranko Bugarski kaže da mladi možda ponekad beže u žargon, zato što su im dosadile neke stvari koje im se predaju pod imenom dobrog jezika, a koji je njima dalek i vremenski i prostorno.
"Ima mesta za poboljšanje nastavnih planova i programa i za unošenje adekvatnih jezičkih i lingvističkih sadržaja koji su moderniji, primereniji senzibilitetu mladih, nego neke stvari koje im se predaju rutinski iz generacije u generaciju", smatra Bugarski.
Neke škole već podržavaju eksperimetisanje sa đačkim žargonizmima, pa tako učenici Zemunske gimnazije već generacijama prave Leksikon žargona - koji, naravno, ne smeju da koriste u pismenim zadacima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 17
Пошаљи коментар