Читај ми!

Variola, četiri decenije od epidemije

Na današnji dan pre tačno 40 godina, u Jugoslaviji je potvrđena epidemija velikih boginja – variole vere. Od variole je obolelo 175 i umrlo 35 ljudi, a sumnja se da ih je bilo mnogo više.

Pre 40 godina u tadašnjoj Jugoslaviji, od velikih boginja, variole vere, obolelo je 175 i umrlo 35 ljudi, a sumnja se da ih je bilo mnogo više. Epidemija je potvrđena 15. marta, a već sutradan, Glas Amerike objavio je da će Titova Jugoslavija čitavu nedelju biti pod embargom. Tada počinju strah, panika i redovi za vakcinu.

Znak za uzbunu 14. marta 1972. godine stigao je sa Kosova. Epidemija je počela u selu Danjane kod Đakovice i proširila se preko Novog Pazara na Čačak i Beograd.

Zvanična verzija da je bolest u zemlju ranije uneo Ibrahim Hoti po povratku sa hadžiluka nikada nije potvrđena.

Doktor Durmiš Celina, lekar opšte prakse iz Prizrena seća se kako je sreo infektologa, doktora Dželada Džibu, koji ga je obavestio da kod njih na odeljenju leži jedna mala bolesnica sa čudnim osipom.

Masovna vakcinacija na Kosovu počela je 17. marta, a ubrzo je vakcinisano 18 miliona Jugoslovena.

Za vreme epidemije, Čačanin Milovan Pajović radio je kao medicinski tehničar. Kaže, iako u samom žarištu, na sreću, boginje nije dobio, ali jeste ćerku.

"Mi smo bili kao otpisani, mi više nismo ni razmišljali o strahu tom, da je nas strah, ali smo svi razmišljali o porodici, šta će biti sa porodicom", priseća se Pajović.

Njegova supruga Milena seća se kako joj je prišao ginekolog koji je rekao: "Bežite od nje".

"Školska drugarica mog druga mi je pomogla i donela ćerku na svet. Bilo je teško bez hrane, bez ičega dve noći, na motki su mi dodavali vodu da popijete, i to je bilo strašno", seća se Milena.

Na istom frontu, mesec i po dana epidemije i civilne i vojne ekipe bile su u belim uniformama.

Direktor Infektivne klinike KCS u Beogradu prof. dr Dragan Delić kaže da je u to vreme, zdravstveni sistem dobro odreagovao i da je to bila dobro organizovana država, koja je jednom masovnom vakcinacijom sprečila dalje širenje infekcije.

"Da li smo mi danas spremni? Teško je to reći, ja mislim da nismo. Treba imati sobe sa negativnim pritiskom, što mi nemamo, značajan broj jedinica za intenzivnu negu, što mi nemamo, treba stvoriti dijagnostičke procedure, protokole, što mi nemamo, treba nam moderna, savremena infektivna klinika", kaže Delić.

Danas, izolovani virus variole zvanično se čuva u dve laboratorije u svetu, u jednoj američkoj i jednoj ruskoj.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 24. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом