среда, 29.02.2012, 18:57 -> 11:59
Vlaško pitanje
Rumunija je u Briselu ponovo aktuelizovala priču da li su Rumuni i Vlasi isto. Podeljena mišljenja o vlaškom nacionalnom identitetu postoje i u Istočnoj Srbiji gde živi znatan broj Vlaha. Problem treba rešavati u okviru dogovora dveju prijateljskih država, kažu u Nacionalnom savetu Rumuna.
O pitanju vlaškog nacionalnog identiteta u Srbiji i sami stanovnici mesta u Istočnoj Srbiji, gde živi znatan broj Vlaha, imaju podeljena mišljenja.
Ipak, vlaška zajednica u našoj zemlji, kao i rumunska, ima status nacionalne manjine i formiran Nacionalni savet kao krovno telo za ostvarivanje svojih prava.
Rumunija je samo aktuelizovala staru polemiku o tome da li su Rumuni i Vlasi isto. U Nacionalnom savetu Vlaha, pitanje svog nacionalnog identiteta smatraju suvišnim.
Predsednik Nacionalnog saveta Vlaha Radiša Dragojević rekao je da Vlasi smatraju da nisu obespravljeni u Srbiji i ne prihvataju da bilo ko, bilo pojedinac ili država, govori o njihovim pravima niti ucenjuje Srbiju.
Rumuni koji žive u Srbiji smatraju da je naša zemlja lider u regionu kada je reč o manjinskim pravima.
"Problem vlaške nacionalne manjine nije od juče i ja sam više nego siguran da se ovaj problem treba rešiti u okviru dogovora dveju prijateljskih susednih država, jer to je tradicija do sada i pokazala", rekao je Marčel Dragan iz Nacionalnog saveta Rumuna.
Nacionalno opredeljenje
I neki članovi vlaškog saveta brane mišljenje da je reč o istoj naciji. Strahuju od toga da upravo postojanje vlaške nacije može da omogući asimilaciju Rumuna u Srbe.
Član Nacionalnog saveta vlaške nacionalne manjine Dragan Demić kaže da su vlaška i rumunska nacionalna manjina jedno i vremenom treba da budu jedno.
"Pogledajte istoriju, Rumunija se nekad zvala Vlaška. Mi jesmo Vlasi na srpskom jeziku, to je naš eksterni etnonim. I mi ne želimo da postoji razlika između Vlaha i Rumuna i to ne želi ni Rumunija", navodi Demić.
Po Ustavu Srbije, nacionalno opredeljenje je stvar svakog pojedinca. I Savet Evrope propisuje da niko nema pravo da nekoga smatra svojim pripadnikom, ako on to ne želi.
Miletić Mihajlović iz Odbora za međunacionalne odnose Skupštine Srbije rekao je da Vlasi nemaju osećaj pripadnosti rumunskom nacionalnom identitetu već imaju osećaj sopstvenog vlaškog identiteta.
To je činjenica koja nije stvar ni politike ni neke odluke. Jednostavno, to je stanje svesti u vlaškom korpusu kod najvećeg broja Vlaha.
Prema popisu stanovništva iz 2002. godine, u Srbiji se, kao Vlasi, izjasnilo više od 40.000 ljudi, a kao Rumuni njih oko 35.000.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 46
Пошаљи коментар