Читај ми!

Gordijev čvor nezaposlenosti

Prošle godine bez posla ostalo 100.000 ljudi. Iako je Vlada najavila pomoć privredi od sedam milijardi dinara, stručnjaci procenjuju da će biti dobro ako se u ovoj godini sačuvaju postojeća radna mesta.

U Srbiji ima 691.000 nezaposlenih, a samo u protekloj godini bez posla je ostalo 100.000 ljudi. Kada je Vlada saopštila da će ove godine privredi pomoći sa gotovo sedam milijardi dinara, u prvi mah se učinilo da će to doprineti novom zapošljavanju, ali stručnjaci upozoravaju da će biti dobro ako se sačuvaju postojeća radna mesta.

Prošla godina počela je blagim rastom broja zaposlenih, da bi, samo od aprila do novembra, bez posla ostalo 30.000 ljudi.

Dušica Jeftić iz Kruševca kaže da, i pored toga što je inženjer informatike, šest godina traži posao.

"Imam 51 godinu života i to je mojoj generaciji najveća prepreka za zapošljavanje, jer nas već svrstavaju u stare osobe", kaže Jeftićeva.

Ista muku muči još skoro 16.000 Kruševljana, koji smatraju da su glavni uzroci nezaposlenosti loše sprovedena tranzicija i privatizacije.

Sve je počelo kad i kriza. Tako je 2008. godine bilo nezaposleno 13 odsto radno sposobnog stanovništva. Već sledeće godine taj broj bio je 15,6 odsto, dok je danas svaki četvrti građanin nezaposlen.

Direktor Zavoda za statistiku Dragan Vukmirović ističe da je kod privatnika najviše smanjen broj zaposlenih, precizirajući da ih je skoro 10 odsto manje nego prošle godine.

"Najveća stopa nezaposlenosti je u regionu Istočne i Južne Srbije, a najmanja u Beogradu", kaže Vukmirović.

Pored privatnog sektora, najviše radnih mesta tokom krize izgubljeno je u građevini, poljoprivredi i prerađivačkoj industriji, gde radi svega 17 odsto zaposlenih.

Ni region ne stoji najbolje. Za sada smo bolji od Makedonije i Bosne i Hercegovine. U novu godinu Hrvatska je ušla sa prognozama da bi gotovo svaki peti građanin mogao da ostane bez posla. Svi se slažu da nema boljitka dok se situacija na globalnom nivou ne poboljša.

Potrebne nove investicije

Ekonomista Nikola Fabris smatra da bi bio veliki uspeh kad bi Vlada uspela da zadrži postojeći nivo zaposlenosti.

"Važna strategija je kreiranje brendova. Brendovi su mnogo manje osetljivi na krizu nego proizvodi koji nemaju prepoznatljivu tržišnu marku, a Srbija nažalost nije uspela da kreira nijedan prepoznatljiv brend niti u regionu niti na globalnom nivou", ocenjuje Fabris.

Ivan Jakšić iz Privredne komore Srbije naglašava da je u zapošljavanju neophodna velika pomoć države i investiranje u ove privredne grane koje su izvozno orijentisane.

"Potrebne su investicije u infrastrukturne projekte koji će podići nivo zapošljavanja, kao i podrška izvozno orijentisanim kompanijama u sektoru malih i srednjih preduzeća", kaže Jakšić.

Vlada u 2012. za podsticaj stranih i domaćih investitora izdvaja oko pet milijardi dinara.

I mada su na na kraju prošle godine iz Vlade uveravali da masovnog zapošljavanja ove godine neće biti, svi polažu nadu u nove investicije.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом