четвртак, 26.04.2012, 09:49 -> 11:13
Sirija, pobunjenici traže pomoć OVK
Sirijska opozicija traži pomoć Oslobodilačke vojske Kosova u borbi protiv Bašara el Asada. Zauzvrat, Damask bi priznao nezavisnost Kosova. Islamisti preuzimaju pobunu u svoje ruke. Najmanje 70 civila poginulo u eksploziji u Hami, tvrde pobunjenici.
Predstavnici sirijske opozicije u Prištini traže savete i pomoć bivših pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova za borbu protiv Bašara el Asada. Obećavaju da će, posle svrgavanja režima, priznati nezavisnost Kosova.
Amar Abdulhamid, aktivista u egzilu, izjavio je danas da primer nove zemlje koja "izranja iz košmara i pojavljuje se kao država" može da bude inspirativan za sirijske disidente, preneo je AP.
Abdulhamid je jedan od trojice sirijskih opozicionih aktivista u poseti Kosovu, gde su se sastali sa bivšim pripadnicima OVK.
Harač za hrišćane
Zapadne obaveštajne službe ozbiljno su zabrinute zbog mogućnosti da demokratsku pobunu u Siriji "preuzmu" radikalni islamisti. Prvi znakovi mutacije već su vidljivi, jer su pobunjenici počeli da naplaćuju "harač" hrišćanskim porodicama.
Takav razvoj situacije bio je gotovo izvestan pošto je, razvojem pobune u Siriji, u tu državu došao veliki broj radikalnih islamista iz Iraka, mnogih arapskih država, ali i Evrope, navode hrišćanske organizacije u Siriji.
U velikoj eksploziji u gradu Hami, na jugu Sirije, poginulo je 70 civila, javio je Bi-Bi-Si pozivajući se na tvrdnje sirijskih opozicionih aktivista.
Međutim, sudeći prema informacijama koje su objavili državni mediji, u Hami je poginulo 16 ljudi u eksploziji u jednoj kući koja je korišćena kao "fabrika za naoružavanje terorističkih grupa".
U opozicionim grupama tvrde da tolika eksplozija nije mogla da bude izazvana konvencionalnim granatiranjem grada i da je vrlo moguće da je vojska koristila rakete "skad", prenosi Bi-Bi-Si.
U eksploziji je nekoliko zgrada uništeno u južnom delu grada Maša el Tajar.
Prema oceni izveštača Bi-Bi-Sija Džima Miura, tolika destrukcija teško da može da se napravi konvencionalnim granatiranjem.
Sirija je, prema informacijama instituta SIPRI, uvezla od 1991. do 1996. godine oko 150 raketa "skad-C".
Iako je dogovor o prekidu vatre između režima i pobunjenika u Siriji stupio na snagu pre dve nedelje, primirje još uvek nije ni na vidiku.
U međuvremenu, francuske vlasti saopštile su da je mirovni plan Ujedinjenih nacija "ozbiljno ugrožen" i da bi raspoređivanje mirovnjaka trebalo da se ubrza.
Prema rečima francuskog šefa diplomatije Alena Žipea, ukoliko mirovni plan propadne, trebalo bi razmotriti slanje oružanih snaga da se zaustavi tragedija.
"Nije dobro. Ne možemo da dozvolimo da se sirijski režim ne pridržava nijedne od tačaka mirovnog plana i time prkosi međunarodnoj zajednici", istakao je Žipe.
Nažalost, to nije prvi put da se objavljuju kontradiktorni podaci o stradanju Sirijaca. Prema podacima Ujedinjenih nacija, u sukobima koji su počeli u martu prošle godine dosad je stradalo više od 9.000 ljudi.
Prema podacima vlade u Damasku, u poslednjih 13 meseci poginulo je 3.838 ljudi, od čega 2.493 civila i 1.345 pripadnika sirijskih snaga bezbednosti.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 29
Пошаљи коментар