среда, 17.11.2010, 15:20 -> 16:10
Velika Albanija - može
Većina Albanaca za stvaranje Velike Albanije, proizilazi iz istraživanja koje je za potrebe EU načinila agencija Galup. Ideju podržava 81 odsto ispitanika na Kosovu, 62 odsto u Albaniji i 51 odsto u Makedoniji.
Kosovski Albanci, bar oni koji su pristali da učestvuju u istraživanju agencije Galup, u velikoj većini podržavaju stvaranje Velike Albanije, dok ta ideja najmanju podršku ima među njihovim sunarodnicima u Makedoniji, gde se za ujedinjenje svih Albanaca izjasnilo 51 odsto ispitanika.
Veliku Albaniju podržalo je i 62 odsto ispitanika u Albaniji, ali je većina ispitanika skeptična da bi se takva ideja mogla ostvariti u doglednoj budućnosti.
Suštinski, proizilazi iz Galupovog istraživanja, Albanci podržavaju jedino ideju o ujedinjenju Albanije, Kosova i zapadne Makedonije, dok je na pitanje da li podržavaju uniju Kosova i Albanije potvrdno odgovorilo 33,7 odsto ispitanika u Albaniji i 29,2 odsto na Kosovu.
Istraživanje koje je za potrebe EU načinio Galup prva je valjana anketa o podršci stvaranju Velike Albanije u proteklih desetak godina.
Prethodno, Međunarodna krizna grupa je 2004. godine objavila manje istraživanje te vrste, prema čijim je rezultatima ujedinjenje svih teritorija na kojima Albanci čine većinu podržavala petina ispitanika.
Velika Albanija, ili Prirodna Albanija kako je pristalice zovu u poslednje vreme, obuhvata Albaniju, Kosovo, zapadnu Makedoniju, jug Srbije i delove Crne Gore i Grčke.
Bez obzira na veću ili manju podršku koju ova ideja ima među Albancima, mali broj ozbiljnih albanskih političara osmelio se da javno podrži stvaranje Velike Albanije. Izuzetak je jedino vršilac dužnosti predsednika Kosova Jakup Krasnići.
Nastupajući kao visoki zvaničnik Demokratske partije Kosova Hašima Tačija, Krasnići je, krajem prošle godine, podržao ideju o ujedinjenju svih Albanaca u jednu državu, navodeći da "ispunjavanje tog ideala predstavlja obavezu svih albanskih političara."
"Ujedinjenje Albanaca je ideal star stotinu godina. Političari imaju obavezu da učine sve što je u njihovoj moći da to ostvare i mogućnosti su, iz godine u godinu, sve veće", rekao je Krasnići prištinskom dnevniku "Epoka e re".
Nešto diplomatskijim rečnikom ovu ideju podržao je, takođe prošle godine, i albanski premijer Salji Beriša, koji je u više navrata izjavljivao da "treba uklanjati prepreke koje sprečavaju Albance da žive na ujedinjenoj teritoriji".
Zapadni diplomati smatraju da je albanski premijer, kao omaž ovoj ideji, i počeo izgradnju autoputa, koji će, kada bude završen, spojiti Drač i Prištinu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 38
Пошаљи коментар