среда, 12.11.2014, 16:35 -> 16:47
Politička biografija Vojislava Šešelja
Politički život Vojislava Šešelja zapravo je hod po ivici slobode. Haška ćelija je najduži, najdalji i poslednji pritvor u kojem je Šešelj boravio. Prvu kaznu služio je pre tačno 30 godina u Zenici, pošto je optužio kolegu Branka Miljuša da je plagirao doktorat. Osuđen je na osam godina, robijao 22 meseca, od čega šest meseci u samici. Radikalno raskida sa komunizmom i postaje četnički vojvoda. Zatvaran je nekoliko puta.
Šešelj je rođen u Sarajevu 1954. Pravni fakultet u tom gradu završio je za dve i po godine, a magistrirao je i doktorirao za tri, u Beogradu, kao najmlađi doktor nauka u tadašnjoj Jugoslaviji.
Vispren i inteligentan, incidentan i neretko nasilan. Isključiv i sklon pravljenju lista nepoženjih - ljudi, porodica, novinara. Srpsku radikalnu stranku osniva 1991. i jedini je predsednik stranke koji je na tom mestu opstao od devedesetih.
"Jedina država Srbija na koju pristajemo je Srbija u čijem su sastavu Kosovo, Vojvodina, BiH, Dubrovnik....Dalmacija, Lika, Kordun, Banija...", govorio je Šešelj.
Četiri puta bio je predsednički kandidat, 1990. osvaja tek 100.000 glasova, 1997. milion i 125 hiljada. Od 2003. na izborima učestvuje kao nosilac liste, ali iz Holandije, gde mu se sudi za ratne zločine.
"Vukovar je ključna tačka koju treba probiti, koju treba osvojiti i onda ustašama ništa drugo ne preostaje", govorio je Šešelj.
Tokom deset godina političkog uspona, odnos sa vlašću bio je promenljiv, 1992. i 1993. pomaže manjinsku vladu socijalista, 1998. postaje potpredsednik Vlade Mirka Marjanovića. Kada nisu delili vlast, Milošević ga je zvao "omiljenim opozicionarom". Po raskidu koalicija, Šešelj njega - "tiraninom sa Dedinja".
"Srbijom vlada lud čovek....", bio je oštar Šešelj.
Promenljivo kao i sa vlašću, odnosio se i prema Hagu. U intervjuu Vremenu 1996, Tribunalu nudi svedočenje u korist Karadžića, a protiv Miloševića. Nudi i ulazak u NATO, u zamenu za teritorije koje su naseljavali Srbi u Hrvatskoj. Na dvanaestu godišnjicu stranke - predaje se Međunarodnom sudu.
"Sutra idem na nešto duži službeni put, idem da pobedim, jer uvek u životu sam voleo samo da pobeđujem", rekao je tada Šešelj.
Suđenje u Hagu obilovalo je kontroverzama, psovkama i prozivkama,političkim i pravnim manevrima.
"Zašto pravnu pomoć? Ja u životu nisam upoznao pravnika boljeg od sebe", rekao je Šešelj u Hagu odbijajući branioca.
Šešelj je osuđivan i zbog nepoštovanja suda, obelodanjivanja imena zaštićenih svedoka. Za to vreme objavio je više desetina knjiga.
"Nikad nisma čuo reč hotimično, točka, ne razumem....", govorio je lider SRS-a.
"Svedočeći u beogradskom procesu pomenuli Zvezdana Jovanovića, pa i ovde u glavnom ispitivanju rekli da je Zvezdan Jovanović, a znali ste da je reč o čoveku koji je optužen za ubistvo Đinđića, ja verujem da je lažno optužen jer kad bi se ispostavilo da nije lažno optužen imao bi slavu Gavrila Principa u srpskoj istoriji", rekao je Šešlj.
"Mene frustrira kad vidim tužioce i sudije u tim crveno-crnim uniformama, delujete mi kao inkvizitori rimokatoličke crkve", govorio je Šešelj u sudnici.
Četiri godine je čekao početak suđenja, a završne reči iznete su u martu 2012. godine, ali je presuda odložena. Na privremenu slobodu pušten je zbog teške bolesti. Ženio se dva puta i ima četiri sina.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар