Читај ми!

Parlament usvojio set pravosudnih zakona

Poslanici Skupštine Srbije izglasali set pravosudnih zakona. Zakonom o sedištima i područjima sudova, broj osnovnih sudova povećaće se sa 34 na 66, a broj sudskih jedinica svesti na 29.

17.45 - Poslanici DS-a napustili sednicu, protestujući što su im "upućene uvredljive reči" i što su poslanici SNS-a rekli da je "DS napravio genocid" otpuštanjem velikog broja radnika.

12.16 - Usvojene izmene Zakona o javnom tužilaštvu. Poslanici započeli raspravu o amandmanima na izmene Krivičnog zakonika.

12.08 - Poslanici izglasali izmene Zakona o sudijama i Zakona o uređenju sudova. 

11.44 - Sa 123 glasa "za" Skupština usvojila Zakon o sedištima i područjima sudova i tužilaštava.

10.28 - Parlament započeo rad glasanjem o amandmanima na Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i tužilaštava.

Skupština Srbije usvojila je set pravosudnih zakona, među kojima i Zakon o sedištima i područjima sudova i tužilaštava, koji predviđa da 66 osnovnih sudova i 58 javnih tužilaštava počne da funkcioniše od 1. januara 2014. godine.

Nova mreža sudova, koja podrazumva povećanje broja osnovnih sudova sa 34 na 66, predložena je kako bi se otklonili nedostaci postojeće, budući da se pokazala kao neefikasna, a građanima je otežavala pristup pravdi, objasnio je tokom skupštinske rasprave ministar pravde Nikola Selaković.

Nova mreža podrazumeva i smanjenja broja sudskih jedinica, koje su se, kako je naveo predlagač, pokazale neracionalne, pa će tako u Srbiji od 2014. godine raditi 29 sudskih jedinica.

Amandmanima skupštinškog Odbora za pravosuđe i poslanika sudske jedinice dobili su i Varvarin, Bogatić, Kovačica, Ćupriji, Nova Varoš i Koceljeva.

Novim zakonom i broj osnovnih javnih tužilaštva se povećava i to sa 34 na 58, tako da će zbog racionalnosti neka tužilaštva imati nadležnost za dva suda.

Tako će javno tužilaštvo u Vranju biti nadležno i za osnovni sud u Bujanovcu, tužilaštvo u Zaječaru i za osnovni sud u Knjaževcu, tužilašto u Negotinu i za osnovni sud u Majdanpeku, potom tužilaštvo u Novom Pazaru i za sud u Sjenici.

Potom će tužilaštvo u Pirotu biti zaduženo i za sud u Dimitrovgradu, tužilaštvo u Prijepolju i za sud u Priboju, tužilaštvo u Sremskoj Miitrovici i za sud u Šidu, a tužilaštvo u Čačku i za sud u Ivanjici.

Mreža osnovnih sudova i javnih tužilaštava na Kosovu i Metohiji određivaće se posebnim zakonom, koji treba da bude donet do 31. decembra ove godine.

Novim zakonom nije se menjala teritorijalna organziacija prekršajnih sudova, pa će i dalje postojati 44 prekršajna suda, što je u skladu sa potrebama Srbije, objašnjava predlagač.

Zakon predvđa postojanje 25 viših sudova, 16 privrednih sudova, četiri apelaciona suda i to u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu.

Poslanici su usvojili i izmene Zakona o uređenju sudova, sudijama i o javnom tužilaštvu.

Novine u izmenama Zakona o uređenju sudova odnose se na promenu nadležnosti osnovnih i viših sudova, kao i propisivanje posebnog postupka za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku o kojem će se odlučivati u okviru sudskog sistema.

To znači da ustavna žalba neće biti jedino pravno sredstvo koje stranka ima zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku kao što je do sada bilo.

Predviđeno je da se onaj ko smatra da mu je povređeno pravo na suđenje u razumnom roku obrati višem sudu koji, ako je zahtev opravdan, može odrediti nižem sudu rok u kome je dužan da okonča postupak, a može odrediti i privremenu naknadu za povredu tog prava koja se isplaćuje iz budžeta.

Jačanje zaštite prava na suđenje u razumnom roku trebalo bi, prema recima predlagača, da poveća disciplinu u radu sudova i smanji broj podnetih ustavnih žalbi Ustavnom sudu, kao i predstavki Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Izmenama Zakona o sudijama kojima su precizirane odredbe koje uređuju institut premeštaja sudija bez njegove saglasnosti, tako što je propisano da sudija može biti premešten samo u sud istog stepena koji preuzima nadležnost ukinutog suda.

Preciznije se određuju slučajevi kada sudiji predmet može biti oduzet i dostavljen u rad drugom sudiji, a rad sudija i predsednika sudova vrednovaće tročlana komisije Visokog saveta sudstva, pri čemu će sudije višeg stepena vrednovati rad sudije nižeg stepena.

Usvojene su u izmene Zakona o javnom tužilaštvu koje omogućavaju da osnovno javno tužilaštvo može biti osnovano i za područje više osnovnih sudova, kao i da tužilaštva mogu imati svoja odeljenja van svog sedišta.

Utvrđena je obaveza republičkog javnog tužioca da podnosi redovni godišnji izveštaj o radu tužilaštava u Srbiji.

Primena izmena zakona o uređenju sudova, o sudijama i o javnom tužilaštvu počeće od 1. januara 2014. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом