недеља, 09.01.2011, 07:30 -> 08:04
Korupcija prati Balkan
Države Balkana prati korupcija, ali raste potreba za krivičnim gonjenjem i procesuiranjem odgovornih, ocenjuje stučnjak za Blakan i novinar Miša Gleni. Odnos prema korupciji se menja uglavnom zbog uslova koje je EU postavila regionalnim vladama, smatra Gleni.
U autorskom tekstu "Gde god da pogledate, korupcija prati Balkan", novinar agencije Asošijejted pres i stručnjak za Balkan Miša Gleni navodi da "iako neki smatraju da je korupcija na Balkanu endemske prirode, drugi vide napredak".
Prema njegovim rečima, niz godina organizovani kriminal i korupcija nailazili su na malo prepreka što je sprečavalo razvoj tih država ili gušilo njihov uticaj u jugoistočnoj Evropi.
Gleni je istakao da se to "sada menja, uglavnom zbog uslova koje je EU postavila regionalnim vladama da poprave svoje ponašanje".
Bivši i aktuelni lideri Hrvatske, Crne Gore i sa Kosova bore se protiv optužbi za korupciju, ali potresi se dešavaju i izvan njihovih granica, piše AP, navodeći kao primer Bugarsku i Rumuniju, koje se tri godine posle ulaska u EU, pod pritiskom Brisela, obračunavaju sa korupcijom.
To, prema navodima Asošijeted Presa, usporava proces širenja Unije dublje na Balkan.
Američka agencija podseća da je bivši premijer Hrvatske Ivo Sanader uhapšen prošlog meseca u Austriji zbog "zloupotrebe položaja", a prethodno je 2009. iznenada podneo ostavku, što je u decembru prošle godine učinio i crnogorski premijer Milo Đukanović, koji je odbacio da je razlog bio pritisak međunarodne zajednice zbog njegove navodne kriminalne prošlosti.
Optužbe podrivaju poverenje
"Na Kosovu je dosadašnji premijer Hašim Tači optužen za nešto još senzacionalnije. Dan nakon što je izašao kao pobednik na izborima u decembru, istražitelj Saveta Evrope Dik Marti objavio je izveštaj u kome se bivši lider Oslobodilačke vojske Kosovo (OVK) opisuje kao šef organizacije nalik na mafiju koja je trgovala oružjem, drogom i organima Srba 90-ih godina", naveo je AP.
Optužbe protiv trojice visokih funkcionera, piše AP, "ugrozile su poverenje koje im je Zapad ukazao".
Tači je, kako navodi američka agencija, bio simbol borbe Kosova protiv Slobodana Miloševića, Đukanovića su hvalili jer se suprotstavio Miloševiću u odvajanju Crne Gore od Srbije, dok je Sanader smatran simbolom zapadnih vrednosti koji je prekinuo sa hrvatskim nacionalizmom koji je doprineo nasilnom raspadu Jugoslavije.
Američka agencija ukazuje da bi Hrvatska, Crna Gora, Makedonija, Srbija, BiH i Kosovo mogli da imaju teškoća u ispunjavanju uslova za članstvo u EU, uzimajući u obzir njihovu reputaciju kada je reč o korupciji i navodi podatke iz liste "Transparensi internešenela" o percepciji korupcije u 170 zemalja, na kojoj Makedonija i Hrvatska dele 62. mesto, BiH je na 91. mestu, a Kosovo na 110.
Pritom su stare članice EU Nemačka i Francuska na 15. odnosno 25. mestu, što pokazuju da balkanske zemlje imaju još mnogo toga da urade u borbi protiv korupcije, napominje AP.
Američka agencija, međutim, zaključuje da vlasti širom regiona regiona "bacaju vidljivo široku mrežu protiv kriminala i korupcije", navodeći da je tužilaštvo Srbije otvorilo istrage protiv pojedinaca u sektoru zdravstva i u državnoj železnici.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар