петак, 30.10.2009, 15:06 -> 16:05
Tango kokaino
Argentinska televizija TN objavila prilog u kome se vide fotografije osumnjičenih za šverc dve tone kokaina, zaplenjenog na obali Urugvaja.
Nakon zaplene 2,1 tone kokaina na obali Urugvaja, na argentinskoj televiziji TN, pojavili su se od sada neobjavljeni snimci i dokazi iz istrage koju je vodila tamošnja Federalna policija u sadarnji sa američkom Službom za borbu protiv narkotika (DEA).
Istraga je, kako se navodi u četvorominutnom snimku koji je objavljen, počela nakon dojave srpske Bezbednosno-informativne agencije da se planira krijumčarenje velike količine narkotika i da članovi grupe koja bi trebalo da izvede celu akciju stižu u tu južnoameričku zemlju.
Na snimku koji je emitovala televizija TN vide se fotografije jahte i 2.180 kilograma kokaina koji je pronađen pre deset dana na jednoj urugvajskoj plaži. Fotografije pokazuju da je droga bila sakrivena u paketićima, a potom spakovana u platnene kese. Argentinske vlasti raspisale su poternicu za kriminalnom grupom koju čini petoro lica iz Crne Gore i Srbije, a ceo slučaj vodi sudija Margel Aginski.
Argentinski novinar Mauro Szeta prikazao je snimak u kome se navode imena osumnjičenih, njihove fotografije, kao i fotografije svih dokaza iz istrage. Snimak pokazuje da su petorica osumnjičenih u avgustu doputovali u Argentinu, a fotografije su načinjene na samom aerodromu Ezeiza.
Kao organizator kriminalne grupe označen je Nenad Novaković, koji je tamo delovao pod imenom Jurić Anto. Ostali članovi grupe su: Draško Vuković, Boris Laban, Marko Pandrc i Igor Stjepanović.
Na snimku se mogu videti i fotografije stanova u kojima su članovi narko grupe boravili, koji su se nalazili u naseljima Palermo, Blegrano, Munjez, Las Kanjitas i Puerto Madero.
Prilikom pretresa pomenutih stanova pronađeni su satelitski telefon i crne kape sa ugrađenim kamerama.
Droga namenjena Mundijalu 2010.
U izveštaju federalne policije Argentine navodi se da ta kriminalna grupa predstvavlja važan deo lanca krijumčarenja narkotika iz Buenos Ajresa do Južnoafričke republike, preko Urugvaja. Namera grupe je, kako se navodi u istrzi, bila da se ta droga prodaje u vreme održavanja Mondijala u Južnoj Africi, 2010. godine.
Novinar Szate navodi da je zbog vremenskih nepogoda, pri pokušaju prekookeanske plovidbe, došlo do nasukavanja broda na urugvajsku obalu. U izveštaju se navodi da su nakon nasukavanja, članovi grupe pobegli i ostavili robu na obali, koja je kasnije pronađena i zaplnjena.
Operacija je nazvana "Balkanski ratnik", a pored već pomenutih 5 imena, na snimku se vidi i spisak sa imenima drugih osumnjičenih: Dragan Labudović, Dejan Šekularac, Nebojša Mihailović, Miloš Čajić, Tomo Dojić, Dejan Crnić, Duško Šarić, Miroslav Jevtić, Marko Krstić i Gustav Kazda Savo Marković i izvesni Stanko Subotić.
Ime Stanka Subotića svrstano je na spisak koji je američka DEA dostavila argentinskim vlastima, ali nije jasno o kojoj osobi tačno je reč.
Odranije poznati crnogorskoj policiji
Crnogorski dnevni list "Vijesti" bavio takođe ovom temom, pošto je većina osumnjičenih za šverc 2,1 tone kokaina iz Crne Gore, tačnije iz Berana. U tekstu se navodi da je argentinska policija otvorila istragu protiv pljevaljskog biznismena Duška Šarića, zbog sumnje da je učestvovao u švercu više od dve tone kokaina, koji je 15. oktobra zaplenjen u urugvajskoj luci Santjago Vaskez.
Šarićev advokat Josif Mićković rekao je "Vijestima" da nema saznanja o tome i objasnio je da se njegov klijent nalazi u Pljevljima.
List navodi da su osumnjičeni koji se nalaze na poternici argentinske policije i ranije hapšeni zbog trgovine narkoticima.
"Vijesti" o Beranskoj grupi
Beranac Draško Vukotić pobegao je u aprilu 2007. godine iz zatvora "Frederiksund" u Kopenhagenu. List podseća da je dva meseca pre bekstva, kod Vukovića i dvojice mladića iz Srbije nađeno 38 kilograma kokaina koji su prodavali na ulicama Kopenhagena.
On je poslednji put u Beranama boravio 2006. godine, kada su mu nepoznate osobe podmetnule eksploziv ispod auta, a Vuković je odmah posle toga otputovao u inostranstvo. Takođe se u tekstu kaže da je odranije bio poznat evropskim policijama kao narkodiler.
U Luksemburgu je zbog šverca droge bio osuđen na dvije godine zatvora, koji je i izdržao. U Crnoj Gori nikada nije imao problema sa zakonom i poznato je da se vodio kao profesor bez zaposlenja.
Drugi Beranac, Boris Laban crnogorskoj javnosti postao je poznat nakon incidenta u beranskoj policiji 2004. godine, kada je u znak revolta pojeo saobraćajnu dozvolu. U prisustvu radnika policije, advokata i tužioca, Laban je, posle saznanja da će mu biti oduzeta, progutao saobraćajnu dozvolu, piše crnogorski dnevnik.
Novaković strastveni ribar
"Vijesti" pišu i da je beograđanin Nenad Novaković, koga su vlasti u Argentini označile kao vođu grupe, pre nekoliko godina u Nemačkoj hapšen zbog krijumčarenja droge. Kod njega je tada policija našla nekoliko kilograma heroina i kokaina i izvesno vreme proveo je u zatvoru.
U Srbiji nije hapšen zbog droge, ali je privođen zbog drugih krivičnih dela. Vijesti pišu, pozivajući se na beogradski list Blic, da je krajem aprila prošle godine na njega je pucano u Srbiji i tada se govorilo da su motivi tog sukoba neraščišćeni računi u vezi sa drogom.
U Argentini se predstavljao kao Antonio i Ante, govorio je savršeno španski i pričao da je strastveni ribar. Ribolov je bila maska koju je ova banda koristila kako bi prokrijumčarila dvije tone kokaina preko Rio de la Plate ka Evropi.
Argentinski sudija Aginski, koji je zadužen za slučaj naveo je da je n kriminalna grupa napustila tu državu nekoliko dana pre nego što je policija upala na jahtu.
Rezultat srpske policije
U okviru akcije "Balkanski ratnik" do sada je uhapšeno osam osoba. U Srbiji su se iza rešetaka već prvog dana našli Nikšićanin Marko Vorotović, Kragujevčanin Željko Vujanović i Beograđanin Nikola Pavlović, a u Urugvaju Hrvat Anastazije Martinčić.
Nekoliko dana kasnije, u Beogradu su uhapšeni Beranci Dragan Labudović i Miloš Krgović, kao i Radan Adamović i Milan Rakić. Istražitelji najavljuju da istraga ide ka vrhu piramide ovog nakrokartela, te da se mogu očekivati i nova hapšenja.
U međuvremenu, na ispitivanje u policiju priveden je novinar televizije TN Mauro Szeta, i to zbog nedopuštenog objavljivanja poverljivog sadržaja iz istrage.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар