Читај ми!

Isplativija štednja u dinarima

Građani koji su pre pola godine oročili hiljadu evra, danas dobijaju 27 evra, a oni koji su oročili 107 hiljada dinara, dobiće kamatu 171 evro. Ekonomisti, ipak, procenjuju da stabilan dinar ne može dugoročno da se održi.

Snaženje dinara sve više stvara apsurde u poslovanju preduzeća, banaka i štediša, iako u Narodnoj banci kažu da je kurs dinara rezultat ponude i tražnje. Građani koji su pre pola godine oročili hiljadu evra, u ovom trenutku dobijaju 27, a oni koji su oročili 107 hiljada dinara, dobiće kamatu 171 evro. 

Ekonomista smatraju da se stabilan dinar ne može održati dugoročno. Prema tim procenama, evro će do kraja godine vredeti 105 dinara, a krajem iduće 108 dinara.

Kurs evra je, inače, 97 dinara i manji je za 10 procenata nego pre šest meseci. Međutim, iako preovladava mišljenje da su na dobitku uvoznici, ni to nije sasvim tačno.

„Kada iznos automobila prevedemo u dinare vidimo da dobijena količina dinara mnogo manja nego što je bila u dinarima njihova nabavna cena. To nas direktno dovodi u knjigovodstveni minus", kaže Zoran Dragoj iz preduzeća „Integra motors".

"Naša računica pokazuje da ukoliko ste oročili hiljadu evra pre 6 meseci, u ovom trenutku dobijate 27 evra. Ako ste u istom periodu oročili dinarsku protivvrednost od 107 hiljada dinara, kamata u evrima i po sadašnjem kursu bila bi 171 evro. To važi i za kupce koji su menjali devize za dinare i investirali u unosne državne zapise", ističe Jelena Petrović iz Folks banke.

„Narodna banka je uspela svojim merama da stimuliše i podigne dinarsku štednju sa 1, 6 na 1,9 odsto. Za trajno opredeljenje štednje u dinarima potrebna je dugoročna stabilnost i cena i kursa", objašnjava Biljana Vujičić, izvršni direktor Agrobanke.

Stručnjaci, ipak, strahuju da se stabilan dinar ne može dugoročno održati i da je potrebna opreznost kada dođe obrnut trenutak - jačanje evra.

"Investitori i krupniji igrači su procenili da je vreme da se ulaže u dinare. Promeniće se klima i onda će Narodna banka predlagati mere da se spreči odliv deviza", rekao je Zoran Grubješić, profesor Beogradske bankarske akademije.

Prošle godine, Narodna banka je potrošila 2, 5 milijardi evra na odbranu kursa dinara. Upravo toliko novca banke i osiguravajuće kuće drže u hartijama od vrednosti, za šta će dobiti kamatu od nekoliko stotina miliona evra.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом