Kini nedostaje keš

U Kini rastu potrebe za gotovim novcem. Svake godine potrebno čak 20 odsto više novčanica, a to teško postiže da obavi šest štamparija sa čak 30.000 radnika. Razvoj tog sektora je spor, poručuju iz Centralne banke Kine.

Kina sve više oseća nedostatak gotovine, a raste i problem sa količinom falsifikovanih novčanica, izjavio je potpredsednik Narodne banke Kine Ma Delun.

"Potrebe za gotovinom u zemlji povećavaju se za oko 20 odsto godišnje, a proizvodne mogućnosti za štampanje novih novčanica ne mogu da podmire tako visoku tražnju. Narodna banka je pod ozbiljnim pritiskom zbog plasmana novih novčanica ali i talasa falsifikovanog novca", naglasio je Ma Delun, u izveštaju objavljenom na sajtu Centralne banke Kine.

On je upozorio da je krajem 2010. godine u prometu bilo 4,23 biliona juana u gotovini (640,9 milijardi dolara), što je skoro 80 odsto više nego 2005. godine. 

Kina je na prvom mestu u svetu po količini odštampanih novih novčanica, a u tom sektoru je zaposleno više od 30.000 radnika u šest štamparija.

"I pored ovakvog rekorda, razvoj ovog sektora je spor u poređenju sa rastućim potrebama za gotovim novcem", ukazao je potpredsednik Narodne banke Kine.

Govoreći o borbi sa falsifikatorima novčanicama, on je istakao da je najveći problem stalno usavršavanje tehnologije izrade, što u velikoj meri onemogućava policiju u njihovom otkrivanju.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом