EU: Neophodno smanjenje aflatoksina u mleku za lakši izvoz

Jedna od ocena iz redovnog godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije jeste i da bi propise i standarde trebalo uskladiti s evropskim. U tom smislu preporučuju i da se standardi o dozvoljenom nivou afltaoksina u mleku smanje na evropski i očekuju da Srbija bez odlaganja ukine prelevmane na uvoz mleka, mlečnih proizvoda i živih svinja iz EU.

Šef Sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat upozorio je da bi proizvođačima mleka i mlečnih proizvoda u Srbiji izvoz u EU mogao da bude otežan ako ne smanje dozvoljeni udeo aflatoksina u mleku na 0,05 odsto po litru, koliko je to i u EU.

Janmat je u razgovoru s novinarima rekao da je poslednji izveštaj EK pokrio period od 1. septembra 2014. do 1. septembra 2015. godine.

Pre mesec dana Evropa bi pohvalila Srbiju zbog smanjenja dozvoljenog nivoa aflatoksina na evropskih 0,05. Ipak, granica je ponovo podignuta zbog malih proizvođača koji su ovogodišnji rod pomešali sa ostacima buđavog prošlogodišnjeg.  

"Mi smo morali da gledamo interese države i da prosto olabavimo standarde. Građani bi trebalo da budu svesni da pijemo mleko koje je ispravno, a manje je važno da li je usklađeno sa standardima EU ili nekih drugih razvijenih zemalja", kaže državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Zoran Rajić. 

Frejk Janmat poziva nadležne da ponovo usklade dozvoljeni nivo sa nivoom u EU, što bi, kako je poručio, trebalo da prati upornija i temeljnija kontrola inspekcija.

"Takav nivo aflatoksina otežaće izvoz mlekarskih proizvoda u EU, jer će proizvođači, da bi mogli da izvoze, morati da dokazuju da je nivo aflatoksina u skladu sa nivoom EU", objasnio je Janmat.

Kaže da je EU sa svoje strane podržala Referentnu nacionalnu laboratoriju i da sa strukturnim poboljšanjem u operacijama Srbija može da spusti nivo aflatoksina koji postoji u EU.

Zoran Rajić dodaje da će Ministarstvo, sagledavajući sve okolnosti, onog trenutka kad se situacija stabilizuje vratiti aflatoksin na nivo koji je prihvaćen kao obaveza prema EU.

Evropa Srbiji zamera i što su uvedeni prelevmani, svojevrsne takse na uvoz mleka, mlečnih prerađevina i svinjskog mesa. U Ministarstvu poljoprivrede objašnjavaju da na to imamo pravo po SSP i da su uvedeni da bi se zaštitili domaći proizvođači.

Predviđeno je da traju do kraja ove godine ali će verovatno za neke proizvode biti produženi što će se znati na kraju analiza koje su u toku.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом