субота, 08.02.2014, 13:24 -> 13:36
Novo evropsko energetsko čvorište
Očekuje se da će u martu početi železnički transport cevi za gasovod "Južni tok", kažu u "Železnicama Srbije". Taj gasovod će doneti Srbiji neprekidno snabdevanje gasom, ali i preoblikovanje ekonomske strukture zemlje i stvaranje novog evropskog energetskog čvorišta, kažu u "Gaspromu".
"Železnice Srbije" su spremne da prevezu 650.000 tona cevi za gasovod "Južni tok" u Srbiji, a početak železničkog transporta se očekuje već u martu, rečeno je Tanjugu u srpskim železnicama.
Železnice su imale više sastanaka sa predstavnicima firme "Centrogas" iz Rusije oko transporta cevi za "Južni tok" i već je napravljena platforma za taj posao sa lokacijama i tehničkim mogućnostima za istovar i čuvanje cevi, rekao je generalni direktor "Železnica Srbije" Dragoljub Simonović.
Napravljen je dobar plan prilaza za transport cevi koje će, prema njegovim rečima, dolaziti iz više pravaca - Bugarske, Mađarske i Crne Gore.
"Mi smo rekli ruskim partnerima da možemo da obezbedimo istovar da ne bi morale da se koriste specijalne velike mašine iz Moskve", rekao je Simonović dodajući da srpski operativci mogu to da urade, kao i da će tako više novca od tog projekta ostati u Srbiji.
Železnice Srbije su iz istih razloga ponudile ruskim partnerima varijantu da se prilikom transporta koriste kombinovani vozovi, sastavljeni od srpskih i ruskih vagona, rekao je Simonović.
Napominje da tu postoji manji tehnički problem koji će biti rešen, a to je da se u Rusiji koriste širi koloseci.
Prema njegovim rečima, razvoj transporta je apsolutni prioritet za Železnice Srbije u 2014.
Direktora Direkcije za prevoz Železnica Srbije Negoslav Teofilović je rekao da će cevi biti transportovane u Srbiju sa najmanje dva voza dnevno. Prema rečima Teofilovića, srpske železnice imaju dovoljan broj lokomotiva i kvalifikovanih radnika za taj posao, tako da će biti ispoštovani svi zahtevi naručioca posla.
Južni tok će transportovati prirodni gas iz Rusije do zemalja EU.
Neprekidno snabdevanje gasa
Gasovod "Južni tok" će doneti Srbiji ne samo neprekidno snabdevanje gasom, već i preoblikovanje ekonomske strukture zemlje i stvaranje novog evropskog energetskog čvorišta, kažu u "Gaspromu".
"Južni tok" će ojačati ulogu Srbije u regionu, a gasovod će biti i glavni izvor ulaganja u zemlji, dajući značajan podstrek daljoj regionalnoj integraciji, istakli su u "Gaspromu", za Bilten Nacionalnog naftnog komiteta Srbije.
Na granici sa Bugarskom, Srbija će dobijati 42 milijarde kubnih metara godišnje, a do Mađarske će prenositi oko 37 milijardi kubnih metara, istakli su u toj kompaniji.
Pružajući direktan pristup najbogatijim rezervama najekonomičnijeg i ekološkog fosilnog goriva, projekat "Južni tok" će obezbediti energetsku stabilnost u Evropi i drastično promeniti energetsko tržište u regionu.
Kada je reč o izgradnji krakova za Republiku Srpsku i Hrvatsku, u "Gaspromu" kažu da su uvek za to da istraže takve mogućnosti ukoliko postoji interesovanje korisnika i da svako proširenje "Južnog toka" zavisi od detaljne procene domaće potražnje i komercijalne održivosti.
U odgovoru na pitanje šta znači kada je neka zemlja energetsko čvorište i kolika je to geopolitička i ekonomska korist, u "Gaspromu" kažu da će uz pouzdano snabdevanje gasom i privredni rast podstaknut Južnim tokom, Srbija poboljšati industrijske izglede zemlje i dobiti jaču političku poziciju ne samo na Balkanu, već i širom Evrope.
Cevovod će ojačati uticaj zemlje u regionu i potencijalnu funkciju čvorišta kroz unapređenje sigurnosti snabdevanja Srbije i izgradnju dodatnih krakova gasovoda ka na primer, Republici Srpskoj. "Južni tok" će takođe doprineti i ukupnoj gasifikaciji Srbije i daljem razvoju njenog tržišta gasa u odnosu na susedne zemlje.
Izgradnja "Južnog toka" u Srbiji je počela u novembru prošle godine, a planirana su ulaganja u taj gasovod od više od 1,9 milijardi evra.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар