уторак, 22.07.2025, 07:00 -> 13:12
Извор: РТС
Vaterpolo klasik u Singapuru - Srbija i Mađarska u borbi za finale Svetskog prvenstva (15.35 RTS 1)
Vaterpolo reprezentacija Srbije sastaje se sa selekcijom Mađarske u polufinalu Svetskog prvenstva u Singapuru. Meč počinje u 15.35, a direktan prenos je na Prvom programu RTS-a. Najvažnija dešavanja i tok susreta možete da ispratite i na našem portalu.

Svetsko prvenstvo u Singapuru ulazi u završnicu, a vaterpolo reprezentacija Srbije nastavlja svoj pohod ka prvoj medalji na šampionatima sveta još od 2017. godine.
"Delfini" su se sjajnom igrom u četvrtfinalu plasirali među četiri najbolje selekcije sveta, ubedljivom pobedom nad Sjedinjenim Američkim Državama rezultatom 14:9.
Reprezentacija Mađarske je u prethodnoj rundi savladala Hrvatsku rezultatom 18:12 i zakazala duel sa Srbijom.
Dve najtrofejnije reprezentacije - Srbija i Mađarska
Srbija i Mađarska imaju jedno od najvećih i najdužih rivalstava u svetskom vaterpolu, a poslednji susret odigrali su na Olimpijskim igrama u Parizu prošle godine, kada su naše severne komšije slavile u grupnoj fazi 17:13.
Ipak, kraj turnira pripao je "delfinima", koji su osvojili treće uzastopno olimpijsko zlato. Tako su na najbolji način pokazali da je tranzicioni period praćen nešto slabijim rezultatima zbog smene generacija prošlost.
Osim tog poraza, mnogo više je boleo onaj na Evropskom prvenstvu 2024. u Hrvatskoj, kada su Mađari nakon drame pobedili posle penala 15:14.
Ove dve selekcije su odigrale i meč za plasman od petog do osmog mesta na poslednjem svetskom šampionatu u kojem je Srbija slavila 11:10.
Mađari - četiri puta svetski prvaci
Prvo zlato Mađari su osvojili 1973. godine na Svetskom prvenstvu u Beogradu, a nakon toga na krov sveta popeli su se 30 godina kasnije - 2003.
Spadaju u jednu od tri najtrofejnije reprezentacije, jer su se pored svetskog, okitili i evropskim zlatom čak 14 puta, a olimpijskim devet.
Iako imaju pregršt kvalitetnih igrača, treba izdvojiti Kristijana Manherca, Martona Vamoša i Adama Nađija.
Žolt Varga - selektor i legenda mađarskog vaterpola
Žolt Varga je tokom igračke karijere ostavio dubok trag kako u nacionalnom timu, tako i u brojnim evropskim klubovima.
Sadašnji selektor Mađarske bio je sinonim za čvrstinu, tehniku i golgeterski instinkt. Debitovao je za mađarsku reprezentaciju još 1990. godine na Kupu nacija u Rimu, a vrhunac karijere ostvario je na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000, kada je osvojio zlatnu medalju sa reprezentacijom.
U svojoj reprezentativnoj karijeri, koja je trajala do 2002. godine, odigrao je čak 295 utakmica i osvojio brojna odličja: zlato na Evropskim prvenstvima 1997. i 1999, srebro na Svetskom prvenstvu 1998, kao i više medalja na evropskim šampionatima tokom devedesetih.
Klupsku karijeru gradio je u Mađarskoj, Hrvatskoj i Italiji gde je osvajao brojne trofeje.
Od 2012. vodio je mlađe kategorije u Ferencvarošu, a potom i prvi tim sa kojim je ostvario brojne uspehe u deset godina koliko ih je vodio (2012-2022).
Od 2022. godine, nalazi se na klupi Mađarske, koju je preuzeo u periodu tranzicije.
Žolt Varga je i dalje izuzetno poštovana figura u vaterpolo svetu i spada u legende ovog sporta u Mađarskoj.
Skoro decenija bez medalje za Srbiju, na krovu sveta prvi put u Madridu
Izabranici Uroša Stevanovića imaju jasan cilj, a to je da prekinu niz od četiri Svetska šampionata bez medalje i vrate se na pobedničko postolje.
Poslednje odličje na svetskoj smotri "delfini" su osvojili 2017. godine posle pobede nad Grčkom (bronza), a sada jure svoju treću titulu svetskih šampiona kao samostalna država, nakon zlata u Rimu 2009. i Kazanju 2015.
Srbija je u prethodnih osam godina samo u Fukuoki u Japanu uspela da stigne do utakmice u kojoj se bori za medalju.
Ako računamo medalje i pre osamostaljenja, Srbija je pet puta bila prvak sveta, a niz je započet u Madridu 1986. godine.
Prvu medalju osvojili smo upravo u Beogradu 1973. i to je bilo bronzano odličje.
Zanimljivo, 1994. godine zbog sankcija Ujedinjenih nacija, nismo učestvovali na šampionatu sveta.
Sastav Srbije na prvenstvu sveta:
Golmani:
Radoslav Filipović (Radnički)
Lazar Dobožanov (Oradea)
Igrački sastav:
Dušan Mandić (Ferencvaroš)
Strahinja Rašović (Radnički)
Sava Ranđelović (Radnički)
Miloš Ćuk (Novi Beograd)
Vuk Milojević (Crvena zvezda)
Đorđe Lazić (Jadran)
Nikola Jakšić (Radnički)
Nemanja Vico (Primorac)
Boris Vapenski (Radnički)
Petar Jakšić (Radnički)
Viktor Rašović (Radnički)
Nikola Murišić (Radnički)
Vasilije Martinović (Novi Beograd)
Rezerva: Luka Pljevančić (Novi Beograd)
Коментари