среда, 18.06.2025, 13:10 -> 14:58
Извор: РТС
Partizan bi posle Kipra mogao u Sloveniju, poraz od AEK-a vodi na vicešampiona Ukrajine
Ako u prvom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope eliminišu AEK iz Larnake, fudbaleri Partizana će u drugoj rundi igrati protiv Sabaha iz Azerbejdžana ili slovenačkog Celja, odlučeno je žrebom u Nionu. Ukrajinska Oleksandrija biće rival srpskom predstavniku u drugom kolu kvalifikacija za Ligu konferencije, ukoliko crno-beli izgube u dvomeču sa Kipranima.
Partizan je u utorak dobio rivala u prvom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope, a danas je saznao ko ga čeka na drugoj etapi evropskog puta, ako u dvomeču eliminiše kiparski AEK iz Larnake.
Voljom žreba u Nionu određeno je da će crno-beli, ukoliko prebrode prvu rundu, u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope igrati protiv boljeg iz duela Sabaha iz Azerbejdžan i slovenačkog Celja.
Partizan bi 24. jula gostovao u Azerbejdžanu ili Sloveniji, a onda bi sedam dana kasnije dočekao rivala u Humskoj.
Za razliku od žreba u utorak, sreća je danas pogledala vicešampiona Srbije. Još jutros, kada je Uefa skratila spisak potencijalnih rivala, "parni valjak" je izbegao "mine" poput turskog Bešiktaša i holandskog Utrehta. Otpali su i Hibernijan (Škotska) i Spartak iz Trnave (Slovačka).
U opticaju su bili Banjik (Češka), kao i pobednici susreta prve runde između Pakšija (Mađarska) i Kluža (Rumunija), odnosno Levskog (Bugarska) i Hapoela iz Ber Ševe (Izrael).
Svi parovi drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope:
Lugano - Pakš/Kluž
Sabah/Celje - Partizan/AEK
Levski/Hapoel Ber Ševa - Braga
Banjik - Legija/Aktobe
Anderleht - Spartak Trnava/Haken
Šerif/Priština - Utreht
Mitjeland - Hibernijan
Bešiktaš - Šahtjor Donjeck/Ilves
Sabah je stari znanac
Partizan je već igrao protiv Sabaha u trećem kolu kvalifikacija za Ligu konferencije 2023. godine. Oba meča dobio je domaćin rezultatom 2:0, ali su crno-beli slavili u Beogradu nakon penala.
Sabah je prošle sezone takmičenje u prvenstvu Azerbejdžana okončao na petom mestu na tabeli. Prvi put u istoriji osvojio je nacionalni Kup, pošto je u finalu pobedio ekipu Karabaga.
Ekipa iz Azerbejdžana tek treći put učestvuje u kvalifikacijama za evropska takmičenja i nikada ranije nije dogurala do grupne ili ligaške faze.
Celje - prijatno iznenađenje Lige konferencije
Celje, dvostruki šampion Slovenije, minule sezone zauzelo je četvrto mesto na tabeli državnog šampionata.
Osvojili su nacionalni Kup, drugi put u klupskoj istoriji, pošto su u finalu ubedljivo nadigrali Kopar - 4:0.
Slovenačka ekipa igrala je Ligu konferencije i postala jedno od najprijatnijih iznenađenja. Ligašku fazu završila je na 21. mestu sa sedam osvojenih bodova, a onda je u prve dve nokaut runde izbacila Apoel i Lugano. Poražena je u četvrtfinalu od Fjorentine sa ukupnih 4:3.
Poraz od AEK-a vodi na vicešampiona Ukrajine
Posle prvog, saznali su crno-beli i drugi evropski scenario. Dobili su potencijalnog protivnika u drugom kolu kvalifikacija za Ligu konferencije, gde će završiti ako ne prebrode prvu prepreku u starijem Uefinom takmičenju.
Ukrajinska Oleksandrija biće rival srpskom predstavniku u drugom kolu kvalifikacija za Ligu konferencije, ukoliko crno-beli izgube u dvomeču sa Kipranima.
Oleksandrija bi 24. jula bila domaćin prvog susreta, dok bi revanš bio odigran nedelju dana kasnije u Beogradu.
Klub iz istoimenog grada aktuelni je vicešampion Ukrajine. Prvenstvo je okončao sa samo tri boda manje od šampiona Dinama iz Kijeva. U četvrtfinalu nacionalnog Kupa poražen je od Šahtjora (0:1), tek nakon produžetaka.
U grupnoj ili ligaškoj fazi evropskog takmičenja Oleksandrija je igrala samo u sezoni 2019/20. U grupi I Lige Evrope, u konkurenciji Volfsburga, Genta i Sent Etjena, osvojila je tri boda.
Partizan se i na žrebu za najslabije evropsko takmičenje pojavio u paru sa slabije rangiranim AEK-om. "Pozajmio" je njegov slabiji koeficijent i nije bio među nosiocima.
Коментари