понедељак, 20.02.2012, 12:24 -> 14:34
Dušan Basta u crno-belom
U jednom od retkih intervjua, pred Novu godinu, fudbaler Udinezea Dušan Basta pričao je o svom životu u Italiji. Basta je dao intervju u pilot emisiji koja će se možda ubuduće emitovati na Radio-televiziji Srbije.
Srpski fudbaler nije imao bolju sezonu otkako je stigao u Italiju 2008. godine. Ne samo da se ustalio u ekipi, postigao najveći broj ligaških golova u sezoni, već je Udineze trenutno treći tim u ligi.
Pomalo zaboravljen 27-ogodišnji fudbaler je zbog povreda odsustvovao sa terena gotovo godinu i po dana.
"Bio je to težak period. Dva puta sam morao na operaciju zbog iste povrede. I da budem iskren, nisam verovao da ću ikada moći da igram na vrhunskom nivou", kaže Basta.
On je u jednom od retkih intervjua, pred Novu godinu, govorio o svom životu u Italiji, prijateljstvu sa golmanom reprezentacije Slovenije Samirom Handanovićem, slobodnom vremenu, ali i tome koliko njegovo prezime može da mu odmogne.
"Nisam imao nostalgiju kada sam otišao. Brzo sam se uklopio, ali jezik sam naučio tek kada sam prešao u Leće gde nisam ni sa kim imao da pričam srpski. Veoma je važno naučiti jezik zemlje u kojoj igrate. Drugačije vas gledaju, više cene."
Sada Basta može sa pravom da se nada pozivu u reprezentaciju Srbije koja se sledećeg vikenda okuplja u bazi u Staroj Pazovi.
"Nadam se tom pozivu. Nisam dugo igrao za reprezentaciju".
Imajući u vidu da je u Italiju došao iz Zvezde i da Udineze ima crno-belu boju dresova, Basta je rekao da je jedino crvena boja na opremi ono što nedostaje njegovom sadašnjem klubu.
"Ja sam profesionalac, Zvezda je moj klub, za nju navijam od kad znam za sebe i moj prvi veliki san je bio da zaigram za 'crveno-bele' što sam i ostvario sam pre mnogo godina. Šta da kažem, jedina stvar koja nedostaje Udinezeu je ta crvena boja dresova", priznaje Basta.
On je govorio i o ambicijama kluba i činjenici da su ponovo najprijatnije iznenađenje Serije A.
"Udine je bio u centru pažnje već prošle sezone kada smo bili četvrti, ipak smo mi 'provincija'. Ove sezone su svi očekivali pad kada smo prodali tri jako bitna igrača, međutim sve smo razuverili".
Basta je prepričao i neke anegdote vezane za njegovo prezime koje na italijanskom znači "dosta".
"Sećam se perioda kada sam došao u Udine, tada je Luković komandovao odbranom. Kada god je odbrana izlazila on je govorio 'basta', da je dosta, i onda sam se ja stalno okretao. Onda je on to promenio i posle je govorio stop".
Prvotimac Udinezea je rekao da je i koji su srpski sportisti popularni na "čizmi".
"Mislim da je Deki Stanković i dalje najpopularniji, naravno i Miha (Siniša Mihajlović) isto... Od ostalih sportista pitaju naravno za Novaka, i o njemu Italijani imaju samo najlepše reči".
Saigrač Baste u Udinezeu je i golman Samir Handanović koji je u ključnom meču kvalifikacijaza Evropsko prvenstvo odbranio penal Vidiću.
"Veoma sam blizak sa Samirom Handanovićem... Jako kratko smo pričali o penalu na utakmici između Slovenije i Srbije. Dan dva posle utakmice on je došao, pozdravili smo se, napravio je neku tužnu facu, podigao ruke i rekao 'nešto ne štima kod vas'. Nisam ga dalje ništa pitao".
Od utakmica koje pamti Basta je izdvojio povratak na teren posle povrede kada se susreo sa bivšim klubom na kojem je bio na pozajmici Lećeom.
"Utakmica sa Lećeom, moj bivši klub, u prvom minutu postignuti gol. Ja ne dajem nešto puno golova u karijeri, ali to je bilo prvi put da sam se naježio kada je lopta ušla u mrežu".
On je objasnio zašto mu je upravo ta utakmica posebna.
"Pre toga sam se već oporavio i na pripremama sam odigrao skoro sve utakmice u bilo je najava da ću igrati i protiv Arsenala kvalifikacije za Ligu šampiona, to su bile prve dve utakmice u sezoni. Onda u Londonu povredim se trening pred utakmicu, bezazleno ali dovoljno da preskočim ta dva meča. Nisam mogao da verujem kad se to desilo... I onda povratk protiv Lećea, gol, sve je ipak krenulo fenomnalno".
Basta je dao intervju u pilot-emisiji koju su uradili montažer Boško Novaković i novinar Aleksandar Stojanović i koja će se možda ubuduće emitovati na Radio-televiziji Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар