уторак, 10.01.2012, 14:36 -> 16:13
Epidemija rasizma na Ostrvu
Britanski parlament istraživaće sve učestalije slučajeve rasizma na Ostrvu. Posle Džona Terija i Luisa Suareza, kap koja je prelila čašu bile su uvrede na rasnoj osnovi sa tribina Enfilda upućene fudbaleru Oldama Tomiju Adejemiju.
Poslednjih nekoliko nedelja svedoci smo prave epidemije rasizma na stadionima Premijer lige. Koliko je situacija daleko odmakla vidi se i po tome da pojedini britanski političari traže otvaranje istrage povodom sve češćih uvreda na rasnoj osnovi.
Britanski parlament je uslišio molbe jednog dela poslanika i istražiće sve učestalije slučajeve rasnih uvreda na fudbalskim mečevima. O ovoj stvari početkom marta raspravljaće Odbor za kulturu i sport.
Sve je počelo od kada je Džon Teri, navodno, vređao tamnoputog fudbalera Kvins park rendžersa Antona Ferdinanda. Sličnim putem krenuo je i napadač Liverpula Luis Suarez koji je nedavno kažnjen sa sedam mečeva suspenzije zbog vređanja Evre na rasnoj osnovi.
Kap koja je prelila čašu bili su povici sa tribina Enfilda kojima je navijač Liverpula vređao igrača Oldama Toma Adejemija, koji je stadion napustio u suzama. Tada je uhapšen 20-godišnji navijač za koga se smatra da je odgovoran za ovaj incident.
Danas se dogodio najnoviji slučaj, a žrtva je igrač Evertona Lius Saha, koga su na rasnoj osnovi vređali putem Tvitera.
Sve to navelo je pojedine članove parlamenta da traže zvanično otvoranje istrage i da preuzmu stvar u svoje ruke, jer smatraju da fudbalski savez te zemlje ne radi dovoljno na sprečavanju tih pojava.
Majk Henkok, poslanik Liberalno-demokratske partije u britanskom parlamentu najvatreniji je zastupnik otvaranja zvanične istrage jer je, prema njegovom mišljenju, takvo vređanje apsolutno neprihvatljivo.
"Fudbalski savez Engleske više puta je neadekvatno postupao u ovoj stvari. Savez ni ne sluti kakav prezir ljudi osećaju prema njima zbog njihove nesposobnosti da urade nešto po pitanju rasnog vređanja", rekao je Henkok.
Osim Saveza, prema mišljenju Henkoka, za takvu atmosferu u engleskom fudbalu zaslužni su i klubovi.
"Stav klubova prema ovoj stvari je totalno neodgovoran. Oni samo pričaju, ali ništa ne čine da bi slične stvari sprečili", naveo je Henkok.
Stavove Henkoka podržava i Jan Lukas iz Laburističke partije, koji je rekao da klubovima i Fudbalskom savezu treba pomoć da se izbore sa epidemojom rasizma.
"Mi imamo mogućnost da u parlamentu osnujemo nezavisnu grupu. To bi možda stvorilo probleme Savezu i klubovima koji misle da sami mogu da rešavaju stvari. Bilo bi od velike pomoći da se otvori istraga, jer je pojava rasizma veliki problem u ovom trenutku", naveo je Lukas.
Pjara Povar, predsednik Evropske fudbalske antirasističke grupe (FARE), kritikovao je ponašanje Liverpula posle kazne koja je izrečena Luisu Suarezu zbog rasističkih uvreda na račun Evre.
Povar misli da je ponašanje kluba i trenera Dalgliša dovelo do toga da, na utakmici protiv Liverpula, fudbaler Oldama Toni Ademi doživi rasne uvrede sa tribina Enfilda.
"Ako pogledate komentare trenera Liverpula Kenija Dalgliša i stav kluba da podrži Suareza i da kaže da je igraču naneta nepravda, onda nije ni čudo što navijači upadaju u 'plemenski zanos' na utakmicama", rekao je Povar.
On je postavio pitanje da li će navijači tog kluba podržavati grešku svog fudbalera, i pored činjenice da je u Premijer ligi četvrtina fudbalera tamnoputa.
Treba pomenuti da problem sa rasizmom u engleskom fudbalu nije skorašnji. Do početka devedesetih godina tamnoputi igrači su mnogo češće bili na meti navijača, a uvrede su bile mnogo brutalnije.
Čak ni posle "velikog čišćenja" tribina engleskih stadiona koje je izvela Margaret Tačer uvrede nisu prestale. Tako je, recimo, ekipa Liverpula, za koju je 1997. godine potpisao Pol Ins od strane gradskih rivala Evertona, ali i mnogih drugih klubova nazivana niggerpool.
Ovaj izraz nije moguće prevesti na srpski jezik, ali njime se vređa klub koji je potpisao ugovor sa tamnoputim Insom. Navijačima nije smetala ni činjenica što je Ins bio kapiten nacionalnog tima.
Zvuči neverovatno, ali sa tribina engleskih stadiona rasne uvrede možda i nisu najgore stvari koje se mogu čuti. Nije retka pojava da se na utakmicama protiv Mančester Junajteda ismeva tragedija koju je ovaj klub doživeo 1958. godine u Minhenu kada su u avionskoj nesreći poginuli fudbaleri.
Navijači nemaju milosti ni prema pristalicama Liverpula koji su poginuli na stadionu Hilsboro 1989. godine. Lids je često na meti protivnika koji veličaju pogibiju njihovih navijača 2000. godine u Istanbulu, koji su izbodeni od Galatasarajevih huligana.
Velškim fudbalerima se na tribinama često maše slikama ovaca, i natpisima i povicima Sheepshaggers, što podrazumeva osobu koja ima seksualne odnose sa ovcama. Ovo je na svojoj koži najbolje osetio velški reprezentativac Belami koji je često na meti protivničkih simpatizera.
Prošle nedelje na meču između Donkestera i Barnslija, fudbaler domaće ekipe Bili Šarp bio je žrtva bolesnih povika sa tribina kojima su gostujući navijači vređali njegove mrtve bebe.
Postojale su situacije u kojima engleski navijači od bolesnih prozivki nisu poštedeli ni srpske timove. Tako je na utakmicama Zvezde i Lestera, Partizana i Lidsa, i mladih reprezentacija Engleske i Jugoslavije viđeno da navijači sa Ostrva šire ruke simulirajući avione, tačnije podsećajući na NATO bombardovanje naše zemlje 1999. godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар