Deset godina od rušenja Avalskog tornja

Obeležena deseta godišnjica rušenja Avalskog tornja u NATO bombardovanju SR Jugoslavije 1999. godine. Novi toranj na čast svima koji su pomagali u izgradnji, svim građanima, RTS-u, Vladi i pojedincima, rekao Oliver Dulić. Bradić: Danas je počela budućnost koja neće biti jednostavna, ali će ponuditi više od prošlosti. Tijanić: Izgradnja tornja više stvaranje novog duha i identiteta, nego tehnološka potreba.

Radio-televizija Srbije obeležila je desetogodišnjicu rušenja Avalskog tornja u NATO bombardovanju SR Jugoslavije, kao i skorašnji završetak betonskih radova na obnovi tornja.

Avalu su posetili ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, ministar kulture Nebojša Bradić i Aleksandar Tijanić, generalni direktor Radio-televizije Srbije. 

"Uspeli smo da ispunimo zadatak. Posle deset godina, dobili smo novi toranj, simbol prkosa onoga što je srušeno, sa jednim novim, funkcionalnim karakterom za sve građane. Novi toranj je osnova digitalnog signala i kvalitetnijeg programa", rekao je ministar prostornog planiranja Oliver Dulić, obraćajući se prisutnima na Avali.

Dulić je rekao da, zbog vremenskih neprilika, radovi do danas nisu završeni i za 29. avgust najavio otvaranje novog tornja.

Ministar kulture u Vladi Srbije Nebojša Bradić rekao je da je "60-tih godina prošlog veka stari toranj pomerio granice graditeljstva i bio simbol modernizacije Beograda i Srbije".

"Danas opravdano možemo reći da je svetska civilizacija, rušeći ga srušila i dobar deo sebe, ali Beograd je ponovo dobio toranj, unapredio komunikacioni i prostor, kao i prostor kulturnog stvaralaštva".

"Počela je budućnost koja nije jednostavna, ali nudi više od prošlosti", rekao je Bradić.

Generalni direktor Radio-televizije Srbije Aleksandar Tijanić rekao je da je novi toranj stub identiteta, da je njegova gradnja "novi duh koji je sagrađen na inatu i mentalitetu, više nego zbog tehnološke neophodnosti".

Svečanosti na Avali prisustvovao je i poslanik Srpske napredne stranke Božidar Delić, kao i omladina SNS-a.

Delegacija, u kojoj su bili ministri Dulić i Bradić, kao i Aleksandar Tijanić, obišla je radove na novom tornju i radnicima poželela srećan završetak radova.

Remek-delo arhitekture

Avalski toranj srušen je u NATO bombardovanju SR Jugoslavije 1999. godine, u noći imeđu 29. i 30. aprila. Toranj je bio visok 202,87 metara.

Kao jedan od najlepših TV repetitora u Evropi i svetu proradio je, posle petogodišnje izgradnje, 1965. godine.

Remek-delo arhitekture, jedini toranj na svetu koji je za presek imao jednakostranični trougao, koji je simbolisao srpski tronožac za sedenje, projektovali su Uglješa Bogunović i Slobodan Janjić, kao i konstruktor, akademik Milan Krstić. Izgradnja tornja bila je poverena građevinskom preduzeću „Rad" iz Beograda.

Početkom maja 1965. godine, toranj je dobio konačni izgled i postavljene su televizijske i radio antene.

Pošto je smatran jednim od bitnih obeležja Beograda, doneta je odluka da se nakon NATO bombardovanja toranj obnovi, posle čega su prikupljena sredstva i gradnja novog tornja počela je 6. februara 2007. godine.

Obnovljeni toranj imaće dva lifta i restoran na 119. metru, kao i vidikovac na 122. metru visine.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом