субота, 28.10.2023, 20:00 -> 12:46
Velika operska tura 2023–2024
Direktan prenos iz teatra Skala – Italo Montemeci: Ljubav tri kralja
Prvi put na našim talasima direktno prenosimo ovu tragičnu tročinu operu na libreto Sema Benelija. Reč je o najpoznatijem ostvarenju Itala Montemecija koje je u vreme nastanka bilo veoma poznato i popularno pre svega zahvaljujući pohvalama koje su dolazile iz redova dirigenata.
Novu postavku opere, smeštene u srednjovekovnu Italiju ophrvanu varvarima, predvodi dirigent Pinkas Stajnberg. Kao solisti nastupaju Jevgenij Stavinski, Roman Burdenko, Đorđo Beruđi i Kjara Izoton.
Premijerno izvođenje upriličeno je 1913. godine u Skali, a odmah naredne godine i u Metropolitenu pod rukovodstvom Artura Toskaninija. Poslednji put, stranice najuspešnije Montemecijeve opere u Milanu su se čule 1953. pod rukovodstvom Viktora de Sabata.
Urednice prenosa Marija Vuković i Sanja Kunjadić
Коментари