Читај ми!

Vek harmonike – Koncert Nikole Pekovića i Gradskog kamernog orkestra Šlezinger iz Kragujevca

Reprodukujemo koncert Nikole Pekovića i Gradskog kamernog orkestra Šlezinger iz Kragujevca, koji je pod nazivom „Nova i ne tako nova muzika za harmoniku i gudače“ održan 2. decembra prošle godine u Kolarčevoj zadužbini. Specijalni gost bio je Slobodan Gerić - kontrabas.

Tom prilikom predstavljene su kompozicije tri domaća autora, od kojih su dve premijerno izvedene, kao i svita Astora Pjacole. Za dirigentskim pultom je bio Srboljub Dinić, glavni gostujući dirigent Simfonijskog orkestra i hora Radio televizije Srbije.
Nikola Peković važi za vrsnog interpretatora savremene muzike, a o kvalitetu njegovih interpretacija svedoči i preko 50 prvih i drugih nagrada na prestižnim akordeonističkim takmičenjima širom sveta, poput Svetskog trofeja i Svetskog kupa.
Bio je jedan od najuspešnijih studenata Fakulteta umetnosti u Nišu - osnovne i master studije završio je u klasi profesora Miljana Bjeletića, a potom i specijalističke studije na baskijskom Muzičkom konzervatorijumu „Musikene”, u klasi čuvenog harmonikaša i pedagoga Injakija Alberdija. Trenutno je student završne godine doktorskih studija u Portugalu. Bogata koncertna aktivnost ovog umetnika mlađe generacije uključuje nastupe širom Evrope i sveta. Osim toga, Peković ima i zapaženu pedagošku karijeru na Fakultetu umetnosti u Nišu, o čemu svedoče i brojne nagrade na međunardnim takmičenjima koje osvajaju njegovi studenti.
Koncert Nikole Pekovića, zabeležen u Kolarčevoj zadužbini u decembru prošle godine, otvoren je kompozicijom pod nazivom Ka zvezdama za harmoniku i gudački orkestar Tatjane Milošević. Delo je inspirisano Vergilijevim epom „Eneide“, koji se najčešće povezuje sa željom ka visokim dometima. U kompoziciji je ta želja predstavljena neprekidnom smenom sporih i bržih odseka koji metaforično prikazuju životne uspone i padove. "Svaki uspeh je nekako sled nekih uspona i padova, tako u kompoziciji postoje dva tematska materijala koja zapravo personifikuju ova dva momenta: jedan je vrlo astralni, a drugi je motorični", rekla je Tatjana Milošević, kompozitorka.
Delo je napisano je za Majske muzičke svečanosti u Vranju, kada ga je premijerno izveo upravo Nikola Peković, kome je kompozicija i posvećena.
U nastavku ćete čuti premijerno izvođenje kompozicija "Bubble wand" Branke Popović i Zrna Predraga Radisavljevića, u verziji za harmoniku, kontrabas i 14 gudačkih instrumenata
U drugom delu koncerta, Nikola Peković i orkestar Šlezinger interpretirali su čuvenu svitu Pet tango senzacija Astora Pjacole. Svita za bandoneon i gudački kvartet napisana je 1989. godine kao plod saradnje ovog argentinskog kompozitora sa kvartetom Kronos, a ispostaviće se da je to bio i poslednji Pjacolin snimak. Svita ima pet stavova, koji nose nazive: Uspavan, Zaljubljen, Strepnja, Budnost i Strah. Ova emotivna stanja manifestuju se u izrazito istaknutoj deonici harmonike, uz virtuozne pasaže i vešto izvajane melodijske linije, nasuprot kontemplativne i tek ponekad aktivne uloge gudačkog orkestra.


Urednica emisije: Marija Vuković

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом