Читај ми!

Gramofonija – Dela Šopena i Lista

Koncerte za klavir i orkestar Frederika Šopena i Franca Lista interpretiraju pijanistkinja Marta Argerič i članovi Londonskog simfonijskog orkestra pod upravom Klaudija Abada. Ploču je 1968. godine objavila produkcijska kuća Dojče gramofon, a iz iste godine potiče i licencno izdanje naše kuće koje večeras emitujemo.

Iako je Dojče gramofon u svojim katalozima imao dosta čuvenih i svetski popularnih snimaka, retko koji album je doživeo ovoliki broj reizdanja kao što to slučaj sa vinilom koji večeras emitujemo. Snimci su nastali u februaru 1968. godine u gradskoj dvorani Voltamstou u Londonu, a zabeležio ih je Hajnc Vildhagen sa supervizorom Rajnerom Brokom i producentom Karlom Faustom. Ubrzo nakon snimanja, ploča je gotovo istovremeno objavljena u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Nemačkoj, Jugoslaviji, Austriji i Argentini, a u narednim godinama su usledila i brojna reizdanja u različitim zemljama od Južne Koreje do Sjedinjenih Američkih Država. Osim na vinilu, ovi snimci su objavljivani i na audio kasetama, 8-track kertridžima, kao i na filmskim trakama od 7 inča. Prvo digitalno izdanje na kompakt-disku je objavljeno 1985. godine, a snimci su dostupni i na super audio kompakt-disk nosaču, te kao nekompresovani visoko-kvalitetni audio digitalni paket za daunloud sa servisa Dojče gramofona.

Zanimljivo je da su ovi snimci, uprkos velikom broju izdanja, gotovo uvek imali isti omot, zasnovan na fotografiji češkog umetnika Eriha Ojerbaha, koji je svetsku slavu stekao upravo fotografijama muzičara, koje je izrađivao kako za potrebe dizajna omota, tako i u reportažne i dokumentarne svrhe. Programski komentar nemačkog muzikologa Karla Šumana je, takođe, preuzet iz originalnog izdanja, te prevođen na više svetskih jezika, iako su kasnije verzije ovog albuma sadržale i dopune teksta u zavisnosti od vrste fonograma i povoda za reizdanje.

Autor Milan Milojković
Urednica Sanja Kunjadić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом