Читај ми!

Komadi za čembalo Žaka Diflija

Francuski kompozitor i čembalista Žak Difli svoju slavu i uspešnu karijeru umnogome duguje neverovatno velikoj ljubavi prema čembalu, koja je vladala u pariskom društvu sredinom 18. veka.

Stigao je u francusku prestonicu 1742. godine i izuzetno brzo se nametnuo kao najbolji čembalista svog vremena. O razmerama njegove slave svedoči i podatak da je, za razliku od mnogih svojih kolega, zarađivao za život isključivo od komponovanja i časova koje je držao učenicima koji su mahom poticali iz najbližeg okruženja kralja Luja XV.

Žak Difli je objavio četiri knjige komada za čembalo, koje ćemo u današnjem Autogramu predstaviti interpretacijom koju je ostvarila čembalistkinja Elizabet Žoe. Ona je aprila 2008. godine, na čembalu iz 18. veka Diflijeve komade snimila u dvorani dvorca d'Ase pored Monpeljea.

Autor emisije je Ivana Komadina.

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом