Читај ми!

Ekološki magazin

Za šaku kvadrata

Dobro je kad u komšiluku imate nekog ko je slučajno krstario sajtom neke od institucija, pa se zagrcnuo pročitavši da samo što nije krenulo gradilište tik ispred vaše zgrade, sa predviđenim otkidanjem i tako male zelene površine - ne zato što im i ta parcela pripada, nego zato što su tako u mogućnosti. Nije vam ostalo mnogo vremena da se organizujete, angažujete advokata i krenete u spasavanje, ali bolje išta nego ništa - mogli ste i da ne saznate to što je određeno još 2017. godine, samo vas nisu obavestili. Još jedna beogradska priča na istu temu.

Izgleda da su prošla vremena kada Evropa nije uzimala minerale i dijamante iz, recimo, Konga, pokazujući time da se užasava robovskog rada i eksploatacije dece u rudnicima. Histerija za sirovinama je ubila gadljivost, pa bi litijum iz Srbije mogao da se guli direktno sa kože građana. Dobro, stilska figura je preterana, ali suština nije. Čućete akademika Slobodana Vukosavića.

U arheološki bogatom kraju meštani su rimskim ostacima popločali dvorišta i zidali štale, a stoku pojili iz sarkofaga. Bogatstvo Viminacijuma ne remete obližnji rudnik i termoelektrana, naprotiv - kroz vreme su se i rudari pokazali kao arheolozi, a mašine su otkrile mamuta. O saživotu i bogatoj istoriji govori Jelena Anđelković Grašar.

Svoje predloge za Crni i Zeleni list daće Zoran Mišić, dopisnik dnevnog lista Danas iz Kragujevca i Milan Zirojević, urednik portala Južne vesti iz Niša.

Autor i voditelj emisije je Aleksandra Vukićević

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом