Читај ми!

Freske pod ključem

Danijela Vanušić, Bojan Popović, Dragan Vojvodić, Mirjana Gligorijević Maksimović

„...ako hoćemo da pokažemo ono što smo mi Srbi imali najveće i najbolje, to je naša arhitektura, naša skulptura naše freske u srednjem veku"

Milan Kašanin

U Ulici cara Uroša 20, na mestu na kome se od 1908. godine nalazila sinagoga Bet Jizrael, podignuta je 1952. godine Galerija fresaka. Galeriju je, kao galerijski prostor, projektovao Bogdan Ignjatović, čija je uloga decenijama bila povezana s njom jer je uvek bio u njenom Upravnom odboru.

Naziv institucije Galerija fresaka nastao je stoga što je, poput galerija slika, u njoj takođe izloženo slikarstvo, ali zidno.

Od osnivanja, svrha Galerije fresaka bila je proučavanje, prikupljanje, kopiranje, izlaganje i popularizacija srednjovekovne umetnosti vizantijskog stila s teritorije Srbije, a i van nje. Kopijama, i originalima, poput fragmenata fresaka, pruža znanje o tim predmetima, izlaže ih i interpretira. Na taj način predočava sliku našeg srednjovekovlja, pre svega preko antologije slikarstva.

Narodni muzej (matična kuća Galerije) je, tokom radova na adaptaciji glavne zgrade, imao plan da preinači zdanje Galerije fresaka u Centar za konzervaciju i restauraciju. Iako je preseljenje Centra, kao prva faza u rekonstrukciji Muzeja, bilo neophodno, celokupna stručna javnost okrenuta srednjovekovnoj umetnosti imala je stav da je nedopustivo da se izmesti u izložbeni prostor Galerije fresaka, koja bi time bila zatvorena, a njena osnovna funkcija ugašena na neodređeno vreme..." -  piše u mnonografiji ,,Galerija fresaka u Beogradu" dr Bojan Popović, upravnik Galerije.

Galerija fresaka je zatvorena godinama. Kada će biti otvorena?

U Sporovima u kulturiDanijela Vanušić, pomoćnik ministra za kulturno naslađe i digitalizaciju, Bojan Popović, upravnik Galerije fresaka, akademik Dragan Vojvodić, istoričar umetnosti i profesor Filozofskog fakulteta i Mirjana Gligorijević Maksimović, istoričar umetnosti.

Emisiju vodi Tanja Živković.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом