O monografiji „Milić od Mačve – srpski barbarogenije" i 60. Oktobarskom salonu

Oliver Tomić, Dobrila Denegri, Zorana Đaković Minniti i Ana Knežević

 

Povodom 90. godišnjice rođenja slavnog srpskog slikara Milića Stankovića, čuvenog Milića od Mačve,​ u Narodnom muzeju promovisana je monografija „Milić od Mačve – srpski barbarogenije", istoričara umetnosti prof. dr Olivera Tomića, u izdanju izdavačke kuće Klett..

U Zlatnom preseku predstavićemo monografiju koja sadrži 340 reprodukcija dela jednog od najznačajnijih srpskih umetnika. Milić od Mačve je svojim jedinstvenim stilom, koji spaja nadrealzam, simboliku i nacionalne motive, ostavio neizbrisiv trag u istoriji srpske umetnosti.

Umetnik sa plaštom, renesansnom kapom i štapom bavio se i arhitekturom, projektovao je i sagradio tri ateljea, vajarstvom i pisanjem poezije. Preminuo je 8. decembra 2000. godine i sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.

Sa Oliverom Tomićem upoznaćemo autentičnog Milića od Mačve kroz njegov uzbudljiv život i rad, javu i san...

U drugom delu današnje emisije govorićemo o 60. Oktobarskom salonu, koji traje do 1. decembra, u organizaciji Kulturnog centra Beograda. Manifestaciju koja se ove jeseni održava 60. put, realizuju tri međunarodna kustoska tima, a slogan ovogodišnjeg izdanja glasi: „Šta ostaje? /  What's left?"
Gde je i šta je prostor za umetnost i umetnike? Šta ostaje — nakon što napustimo izlagačke prostore? Šta donose velike manifestacije i šta ostaje posle njih — ...kao put, proces, kontinuitet, diskontinuitet, cilj? Šta ostaje posle jedne izložbe? Zatim, šta ostaje — posle svih susreta? Umetnika sa umetnicima, umetnosti sa publikom, međunarodnih i domaćih kustosa, prostora sa umetničkim radovima?
Izložbeni prostori koji su otvoreni za javnost, su: galerije Kulturnog Centra Beograda, Paviljon na Cvetnom trgu, Galerija Fakulteta likovnih umetnosti (FLU), bivši klub Akademija, Galerija Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), Galerija Saveza Udruženja likovnih umetnika Jugoslavije (SULUJ), Salon Muzeja grada Beograda, Muzej afričke umetnosti, izlozi Francuskog instituta i javni prostori u gradu. U njima možemo da potražimo odgovore na postavljanja pitanja, a u Zlatnom preseku u tome će pomoći Dobrila Denegri, istoričarka umetnosti i kustoskinja, Zorana Đaković Minniti, članica Odbora Oktobarskog salona i programska direktora Kulturnog centra Beograda i Ana Knežević, kustoskinja u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu.

Emisiju vodi Tanja Živković.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом