Читај ми!

Istorija Saborne crkve u Beogradu

Gost đakon Budimir Kokotović,jedan od autora teksta u bogatoj monografiji-Riznica Saborne crkve u Beogradu

„Prva poznata obnova Sabornog hrama bila je ona iz 1886. godine, o čemu piše poznati istoričar Feliks Kanic u svom delu – Srbija-zemlja i stanovništvo(1904). On navodi da su već 1886 .godine izvedeni restauratorski radovi na ikonostasu i hramu. Ovi podaci zabeleženi su i u „Serbskim novinama",koje su u to vreme izlazile. O ovome svedoči i ploča iz priprate koja glasi: „U slavu i čast jednosušne nerazđelne Trojice Oca Sina i sv. Duha,očišćen je na ikonostasu,i svodovima Saborne Beogradske crkve potavneli živopis koji je radio srpski živopisac poč. Dimitrije Avramović... „Na glavnoj fasadi hrama postavljene su ikone Svete Trojice,Svetog arhangela Gavrila,koje je prema istraživanju Branka Vujovića na bakarnim limovima naslikao poznati slikar Nikola Marković 1885. godine."

„U periodu od oktobra 1886. godine do avgusta 1888. godine, podignuta je nova monumentalna ograda oko crkvene porte. Stara, prvobitna ograda, zidana od opeke i malterisana,obuhvatala je je granicu porte prema zgradi Mitropolije i duž ulice kralja Petra sve do stare česme,dok je nova bila produžena i dalje, do kraja granice parcele porte prema ovoj ulici. Nova ograda je zidana od tesanog kamena iz majdana Topčiderskog i Banjičkog brda, i na njoj je postavljena kovana ograda u duhu klasicizma. Ovo delo rađeno je u vreme Mitropolita beogradskog Teodosija Mraovića i beogradskog prote Novice Lazarevića, o čemu svedoči mramorna ploča u hramu koja je postavljena 8. novembra 1888.godine."

„Godine 1900. započeto je oslikavanje donje zone zidova u oltarskom prostoru Sabornog hrama. Radovi su povereni Anastasiju Stefanovića, koji je prvo restaurirao dve Avramovićeve kompozicije (Hristos kao veliki arhijerej i Hristos sa probodenim bedrom) i naslikao dvadeset i jednu figuru Srpskih svetitelja u bezmalo prirodnoj veličini. Zanimljivo je da je Stefanović za slikanje pojedinih svetitelja koristio likove istaknutih srpskih istorijskih ličnosti XIX veka: kneza Mihaila Obrenovića (naslikan kao Sveti mučenik knez Jovan Vladimir), mitropolita Mihaila (naslikan kao Sveti patrijarh Joanikije) ili kralja Milana Obrenovića (naslikan kao Sveti kralj Stefan Prvovenčani)." (Đakon Budimir Kokotović; iz monografije „Riznica Saborne crkve u Beogradu;autori tekstova - dr Vuk Dautović, dr Igor Borozan, đakon Budimir Kokotović; izdavač - Muzej Srpske pravoslavne crkve

Gost ovonedeljnog Hrama, Radio Beograda 2, je đakon Budimir Kokotović, zaposlen u Biblioteci Srpske patrijaršije u Beogradu, jedan od autora teksta, pored dr Vuka Dautovića i dr Igora Borozana, u izuzetnoj monografije „Riznica Saborne crkve u Beogradu", u izdanju Muzeja Srpske pravoslavne crkve.

 Autor i voditelj Dušanka Zeković.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом