Читај ми!

Rasplet krize - izbori, nova vlada, ekspertski kabinet?

Dan pošto je grupa SNS aktivista pretukla studentkinju u Novom Sadu, premijer Miloš Vučević početkom nedelje podneo je neopozivu ostavku. Time je praktično pala aktuelna Vlada. Istog dana, javnosti se obratio predsednik Vučić i najavio buduće korake u rešavanju političke krize. Rekao je da će uskoro odlučiti o budućim potezima. Kao opcije, naveo je rekonstrukciju vlade ili vanredne izbore. Opozicija je sa negodovanjem reagovala na ovaj scenario. Iako nema jedinstvenog stava, pominju se opcije o bojkotu izbora ili formiranju ekspertske vlade. Šta će doneti naredni dani i ima li rešenja za političku krizu, na početku emisije razgovaramo sa poslanicama u republičkom parlamentu Marinom Raguš iz Srpske napredne stranke i Anom Jakovljević iz Narodnog pokreta Srbije.

U Magazin će se uključiti Milić sa Ekonomskog fakulteta i Aleksandar sa Pravnog fakulteta, studenti koji su krenuli peške iz Beograda za Novi Sad, na obeležavanje tri meseca od tragedije u Novom Sadu.

U Hercegovini, žene su vekovima bile prepoznatljive po imenima svojih muževa, a ne po vlastitim imenima. Taj običaj na selu i danas opstaje, pa čak i na umrlici ženama piše ime koje su dobile po mužu, označavajući tako pripadnost. U ranijim vremenima, kada se verovalo da ženi obrzovanje nije potrebno, ona je bila ta koja je nosila kuću, koja je bila simbol snage i očuvanja porodice. I danas, u moderno doba, uprkos promenama i emancipaciji, u hercegovačkim selima taj običaj je opstao i podseća na nepokolebljivu moć tamošnjih žena. O tome za Magazin govori priča Sare Kolak.

Početkom četvrte decenije prošlog veka kralj Aleksandar Karađorđević naredio je da se izgradi sklonište koje bi njegova porodica koristila u slučaju napada na kraljevinu Jugoslaviju. Za podzemni grad koji je imao kodno ime Kamena devojka znalo je samo nekoliko osoba, gradili su ga robijaši, a jedini put je korišćen aprila 1941., kada je u njemu pre odlaska u izgnanstvo boravio kralj Petar II Karađorđević. O Kamenoj devojci, za Magazin govori Jefta Marković, direktor Turističke organizacije Mali Zvornik.

Urednik i voditelj Ana Tomašević.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом