Читај ми!

Repriza

Mala Mara, prva srpska kafanska pevačica

Mara (Marija) Đorđević (1916-2003) bila je srpska pevačica izvorne i narodne muzike. Muzikalnost je nasledila od roditelja, oca koji je takođe pevao i majke koja je naučila mnogo pesama. U početku je pevala makedonsko-tetovske pesme. U januaru 1941. godine, Mara se javila na konkurs Radio Beograda, koji je tada vršio pripreme za otvaranje radio-stanice. Prošla je konkurs i bila izabrana kao najbolja među 85 kandidata. U prvoj emisiji otvaranja Radija Skoplje, 27. januara 1941. godine ona je pevala, a svojim prijatnim glasom i bogatim repertoarom tada nepoznatih pesama, ostavila je pozitivan utisak među svima koji su je slušali. Po uverenju stručnjaka iz Radio Beograda, Mara je bila najbolji interpretator južnosrbijanske pesme koja se čula preko radija.

U periodu od 1945. do 1950 živela je sa mužem u Prištini. To joj je omogućilo  da nauči brojne izvorne srpske pesme sa Kosova, koje ranije nije znala. Nakon osnivanja Radio Prištine,  postala je prvi vokalni solista ovog radija. Prva pesma otpevana na Radio Prištini bila je ''Tamna noći, tamna li si'', a sve emisije su išle uživo, uz pratnju orkestra.

U leto 1947. godine Mara je došla do Radio Beograda, gde je počela da nastupa kao solista, paralelno sa poslom na Radio Prištini. Mara je radila u Beogradu i Prištini sve do 1950. godine, kada je njen suprug Slobodan dobio posao u Pančevu, gde se preselio sa celom porodicom. Marija je dugo godina radila na Radio Beogradu i tu dostigla svoj vrhunac.

U emisiji ćemo priču o životu ove naše pevačice, a čućemo i snimke nekih pesama koje je ona otpevala.

Autori emisije: Dubravka Stamenković.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом