Читај ми!

Repriza

Naivni slikar Ilija Bosilj

Ilija Bašičević Bosilj (1895-1972) bio je dobrostojeći zemljoradnik (paor) u Šidu. Tokom rata, 1942. godine, pred ustašama je izbegao u Beč, ali kada se vratio, nije bio po volji ni nove komunističke vlasti, te mu je oduzeta zemlja. Tada počinje da slika i da se obrazuje čitajući knjige svojih sinova ‒ Vojina, uvaženog novosadskog pedijatra, i Dimitrija Mangelosa, istoričara umetnosti i izuzetnog umetnika, jednog od pionira konceptualne umetnosti.

Svoje prve gvaševe i crteže uradio je 1957, a od 1958. godine počeo je da slika uljanim bojama. Za života izlagao je širom Zapadne Evrope, u Japanu i Južnoj Americi. Godine 2006. imao je samostalnu izložbu u Njujorku, a otad je, 2007. i 2008. godine, nekoliko puta izlagao sa velikanima poput Pikasa, Šagala, Klea, Kandinskog i Šilea. Njegove slike ušle u su poznate kolekcije i muzeje. Pre smrti veliki deo svoje kolekcije ostavio je Šidu, formirajući Muzej naivne umetnosti „Ilijanum”.

Ilijino delo predstavlja enigmu modernog srpskog slikarstva zbog svoje autentičnosti i originalnosti reprezentujući modernističku kontroverzu umetnosti i života.

Večerašnja emisija govori o životu i likovnom stvaralaštvu Ilije Bašičevića Bosilja.

Autor emisije: Branislav Todorović Klinić.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом