Читај ми!

Repriza

Pavle Beljanski, diplomata i kolekcionar

Pavle Beljanski (1892-1965) bio je diplomata i kolekcionar. Diplomatsku službu obavljao je u Stokholmu, Berlinu, Varšavi, Beču, Parizu i Rimu. Gotovo celog života je sakupljao umetnička dela. Neposredno posle Prvog svetskog rata počeo je da prikuplja umetnička dela inostranih majstora, ali je ubrzo video da je to pozamašni zahvat, koji je napustio 1923. godine. Tada se okrenuo sakupljanju dela srpskih umetnika.

Narodu je zaveštao Spomen-zbirku koja se nalazi u Novom Sadu i nosi njegovo ime. To je specijalizovana muzejska ustanova koja poseduje, proučava, publikuje i izlaže umetnička dela koja je sakupio Pavle Beljanski. Narodu je zaveštao Spomen-zbirku koja se nalazi u Novom Sadu i nosi njegovo ime. To je specijalizovana muzejska ustanova koja poseduje, proučava, publikuje i izlaže umetnička dela koja je sakupio Pavle Beljanski.  Ova zbirka sadrži 185 dela 37 autora - slika, skulptura i tapiserija sa najznačajnijim delima od početka pa sve do sedme decenije 20. veka.  Zbirka, pored ostalog, sadrži dela Nadežde Petrović, Milana Milovanovića, Koste Miličevića, Save Šumanovića, Petra Dobrovića, Ignjata Joba, Ivana Radovića, Nedeljka Gvozdenovića, Ivana Tabakovića, Rista Stijovića Petra Lubarde, Jovana Bijelića, Mila Milunovića, Marka Čelebonovića, Peđe Milosavljevića, Milana Konjovića, Zore Petrović, Ljubice Sokić, Stojana Aralice i drugih slikara. U večerašnjoj emisiji ćućemo priču o životu, o diplomatskoj karijeri i kolekcionarskom radu Pavla Beljanskog.

Autor emisije: Aleksandra Jagodić

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом