уторак, 13.06.2023, 06:30 -> 11:27
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Биљана Шујдовић
Originalni penzioni ček Nikole Tesle izložen u Adligatu
Nikola Tesla, „čovek koji je izumeo dvadeseti vek" i zadužio celu planetu svojim izumima, poslednje godine života proveo je veoma skromno. Milione dolara koji su mu u život dolazili i prolazili trošio je na nove izume, koje niko nije želeo da finansira. Tesla je odbijao bilo kakvu pomoć, govoreći da bi svaka novčana pomoć bila uvreda za njega i njegov rad. Ipak, posredstvom jugoslovenskog konzula Radoja Jankovića, Nikola Tesla prihvata doživotnu penziju Kraljevine Jugoslavije. Originalni ček na 125 dolara sa potpisom Nikole Tesle, sa potvrdom Radoja Jankovića o isplati sada se može videti u Udruženju za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat. O tome je Nikolina Miljković razgovarala sa Viktorom Lazićem osnivačem Adligata.
Autor:
Група аутора
Јутарњи програм Радио Београда 1! Ако сте помислили да је то према чувеној латинској изреци "Carpe diem" - у праву сте. [ детаљније ]
Zbog poplava izazvanih obilnim padavinama, proglašena je vanredna situacija u 26 opština. O situaciji na terenu i preporukukama o ponašaju tokom elementarnih nepogoda razgovaramo sa Milošem Milenkovićem iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a.
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam u saradnji sa Turističkom organizacijom Vojvodine raspisali su novi konkurs za dodelu na korišćenje oznake kvaliteta proizvoda i usluga „Najbolje iz Vojvodine". Ko će moći i na koji način da konkuriše za ovo priznanje razgovoramo sa dr Nenadom Ivaniševićem pokrajinskim sekretarom za privredu i turizam.
Održana je Završna konferencija drugog nacionalnog konkursa Pošte Srbije "100 uspešnih poslovnih žena" iz ruralnih područja. Najboljima su uručene diplome, a mini izložba organizovana je za 10 najbolje ocenjenih kandidatkinja. Ovogodišnji konkurs trajao je od 8. marta do 8. aprila, a dogadjaju je prisustvovao Aleksandar Milivojević.
Dom zdravlja u Valjevu osnovan je pre sedam decenija. U proteklih 12 godina funkcionisao je samostalno, uz podršku Grada, a od početka juna deo je novoosnovanog Zdravstvenog centra Valjevo. Slađana Vasiljević istraživala je koliko su lekari na primarnom nivou zdravstvene zaštite dostupni pacijentima.
Milica Božović, muzički direktor festivala, najviće dešavanja na prvom festivalu autorske džez muzike pod nazivom "Solar Jazz Festival" koji se danas i sutra održava u Beogradu.
Urednik i voditelj Biljana Šujdović.
Коментари