Читај ми!

Porodična priča

Dvadeset drugog februara 1935. godine u Subotici rođen je književnik Danilo Kiš. Prvo izdanje knjige Danila Kiša „Enciklopedije mrtvih“ objavljeno je pre tačno 40 godina. Izdavačka kuća „Arhipelag“ večeras od 19 časova u Domu omladine tim povodom priređuje tribinu pod nazivom „Danilo Kiš: 40 godina knjige Enciklopedija mrtvih“. 

Mi današnju Famililogiju posvećujemo jednoj drugoj, ne manje važnoj knjizi Danila Kiša. „S JESENI, KADA POČNU VETROVI, lišće divljeg kestena pada strmoglavce, s peteljkom naniže." Ovo je prva rečenica iz te knjige. Da „Rani jadi", tako se danas u Familiologiji zovemo.

Pre nekoliko dana u Udruženju književnika Srbije pesniku Peru Zupcu dodeljena je Povelja za životno delo. To nam je bio samo jedan od povoda da razgovaramo sa njim o sećanjima na susrete sa Danilom Kišom, da ga pitamo koji su njegovi rani jadi, kakva sećanja ima na detinjstvo, je l‘ od dece više učio ili su ga deca više učila. Pitali smo i Perinog mlađeg sina, pesnika i muzičara Miloša Zupca kakav je Pero otac, saznali smo od Miloša kao oca čemu su ga ćerke naučile. Čućemo i kako izgleda njihova najdraža porodična fotografija.

Danas je i dan Javne biblioteke „Danilo Kiš" u Vrbasu. Iz Vrbasa će nam se u emisiju uključiti pesnik, bibliotekar i sekretar Festivala poezije mladih Branislav Zubović.

Čućemo i 'rane jade' desetomesečnog Milana. A da saznamo Milanove 'rane jade' pomogli su nam Milanovi roditelji - mama Nikolina Babić i tata Miodrag Jovičić.

I za sam kraj, ono što je dugogodišnja urednica ove emisije Vesna Ćorović Butrić pre mnogo godina usnimila. Prelazimo „preko praga" Danila Kiša u Porodičnu priču.

Autor i voditelj: Slađana Bušić

Фамилиологија Фамилиологија

Autor:
Редакција за децу и младе

Програм за децу и младе Радио Београда 1 постоји пуних шест деценија. Од тренутка када је Радивоје Лола Ђукић добио «партијски» задатак да организује нешто што би деци тих година било забавно и корисно, он је, талентован и мудар, направио дечју групу. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом