Repriza

"Pokošeno polje"

Predrag Petrović, književni kritičar, vanredni profesor na Katedri za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima Filološkog fakulteta u Beogradu, govori o svom prvom susretu sa romanom ''Pokošeno polje'' Branimira Ćosića, koji se dogodio u detinjstvu, kao i o kasnijim čitanjima ovog dela. Zahvaljujući intenzivnom doživljaju ovog dela, koji se ponavljao i produbljivao u svakom novom čitanju, ''Pokošeno polje'' je postalo knjiga koja je na bitan način odredila duhovni razvoj našeg sagovornika.

Branimir Ćosić (1903-1934) bio je književnik i novinar lista ''Pravda''. Njegova prerana smrt od tuberkuloze lišila je našu književnost potencijala čiji se krajnji domet može samo naslutiti. Branimir ćosić u svojim delima obrađuje probleme mlade generacije posle I svetskog rata, kojoj je i sam pripadao, probleme njihovog unutrašnjeg života, morala i savesti. Njegov najznačajnije delo je roman ''Pokošeno polje'' u kome daje društvenu sliku Beograda i Srbije za vreme I svetskog rata i neposredno posle njega, sa kritičkim stavom prema savremenim zbivanjima.

Naš sagovornik govori o tome zašto voli ovo danas pomalo zaboravljeno delo Branimira Ćosića, i zašto misli da roman ''Pokošeno polje'' ima vrednost koja ga preporučuje čitalačkoj pažnji..


Autor i voditelj emisije: Vojislav Karanović

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом