Читај ми!

Repriza

Građanska kasina i balovi

Građanska kasina kao ustanova imala je veliki značaj za život naše prestonice i za razvitak i napredak našega društva. Ustanovljena je 1869. godine, inicijativom tadanjih intelektualaca, vaspitanih na strani, koji su imali prilike da vide slične ustanove. Ona je bila središte gde se zbiralo sve što je uglednije u starom Beogradu, gde su održavane porodične zabave i kulturne priredbe. Tu su ljudi imali prilike da se sretnu, druže, nešto nauče i dožive, kao i da se bliže upoznaju.

Građanska kasina je jedna od prvih kulturnih institucija u Beogradu, a prostorije su joj se nalazile u jednospratnici deoničarskog društva ''Sloga'' u Knez Mihailovoj ulici. Ovo zdanje podigao je knez Aleksandar Karađorđević u Ulici kralja Petra Prvog. Deo prema Knez Mihailovoj ulici dozidan je 1876, a dve godine kasnije i deo prema ulici Nikole Spasića.

U Građanskoj kasini održavani su najotmeniji koncerti, izložbe, besede, balovi i zabave. Ona je dugi niz godina zamenjivala današnji Narodni univerzitet, jer su u njoj održavana redovna predavanja iz svih oblasti nauke i života. U ''Spomenici'', objavljenoj povodom proslave dvadeset pete godišnjice postojanja, o Kasini je pored ostalo zabeleženo ovo: ''Pored igre igre u lepom i otmenom društvu, čula se ovde mnoga ozbiljna reč, pokrenuto je dosta lepih i plemenitih ideja, čuli se umiljati zvuci srpske pesme i klasične muzike, podarena je mnoga para za humanitarne celi i prosvetne smerove.'' Pred Prvi svetski rat Građanska kasina se preselila u Poenkareovu ulicu, u dom dr Vladana Đorđevića, gde se tiho i ugasila.

U večerašnjoj emisiji čućemo priču o ovoj značajnoj nstituciji našeg kulturnog i javnog života.        

Autor emisije: Rebeka Levi

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом