Priroda i druge priče - Obedska bara

Obedska bara smestila se u meandar reke Save, koji se proteže u obliku potkovice. Ovaj prostor je napušteno rečno korito. U prošlosti, pre 6.000 godina, tu je tekla reka, potom njen sporedni tok, da bi se pre 2.000 godina formirala mrtvaja, ili vlažno stanište. Reka Sava, dakle, napustila je ovaj lučni meandar i potekla južnijom deonicom toka, kojom približno i danas teče. Na taj način nastao je autentični splet mrtvaja, bara, okana, močvarne vegetacije, vlažnih livada i šuma.

Obedska bara, danas specijalni rezervat prirode, poznata je širom Evrope još od sredine 19. veka od kada se o njoj ispredaju priče kao o carstvu ptica. Jedno je od najstarijih zaštićenih područja u svetu, od 1874. godine, što je samo dve godine nakon prvog zaštićenog predela ikada, Nacionalnog parka Jelouston u SAD.

Ovde se može naći oko 220 najrazličitijih vrsta ptica, jer pored izuzetnog bogatstva pticama vodenih staništa, Obedska bara obiluje velikim brojem šumskih ptica. Zatim, ovde živi oko 50 vrsta sisara, više desetina vrsta vodozemaca, gmizavaca, 16 vrsta riba, na stotine vrsta insekata, onda 500 vrsta biljaka, 50 vrsta mahovina ... i tako redom.

Ne možemo ni da pokušamo da ispričamo sve što je važno o Obedskoj bari, ta priča prevazilazi okvire jednosatnog razgovora, ona je po sebi predmet bavljenja više naučnih grana i vredna već postojećih hiljada stranica stručnih istraživanja. Naša Kojekuda priča zaviruje sa obale, kroz trsku i šaš među ptice i lokvanje i nazire u daljini tamnu i bogatu šumu koja se spaja sa vodom i sa nebom. Naša priča je doživljaj dug koliko i jedno popodne i predveče prohladnog prolećnog dana.

Ono što smo saznali dovoljno je za potpuno oduševljenje, koje će razumeti svi oni očarani prirodom. Priču zabeležile Elizabeta Arsenović i Mirjana Nikić.
    

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом