Akcenti

Javila nam se jedna naša stalna slušateljka s pitanjem kako joj se zove unuka, tačnije kako se pravilno akcentuje njeno ime - JAsmina ili JaSMIna. Kaže, slušala je našu emisiju o izgovoru ženskog imena KAlina i čula kako je to jedino ispravan oblik, pa kako njenu unuku neki zovu JAsmina, a neki JaSMIna, pomislila je kako je moguće da jedni greše.

Kad već pominjemo starije emisije i akcente, ne mogu da se setim da li smo u nekoj od njih govorili o tome kako se pravilno akcentuju meseci. Jer, na raznim internet-forumima, kad god pominju tzv. „izmišljene" akcente, koje su čuli samo na teLEviziji, uz naravno, teLEviziju, obavezno pomenu one nesrećene policajce i vatrogasce u genitivu množine, AUstraliju i mesece - od SEptembra do DEcembra. Dakle, kako stojimo s pravilnim akcentima u sezoni jesen/zima, i da li je tu nešto menjano, a obavešteni su samo spikeri na radiju i televiziji?

Kad kažemo da je nešto u jeziku „po starom", šta to tačno znači? Koliko su, konkretno, stara ta pravila o akcentovanju poslednja četiri meseca u godini? I šta ćemo sa šestim i sedmim mesecom, sa junom i julom, koji čas imaju čas nemaju dodatno slovo „i" u prvom padežu. Jun ili juni; jul ili juli?

Glumac Feđa Stojanović.

Urednik i voditelj Mirjana Blažić.

 

Српски на српском Српски на српском

Autor:
Мирјана Блажић

Свака грешка у језику има своју причу. Ко нађе грешку, ваљаће му и објашњење, ко не нађе, нека слуша причу, наћи ће се грешка сама. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом