Читај ми!

U Kragujevcu svečano otvoren 15. Arsenal fest

Petnaesto izdanje Arsenal Festa u Kragujevcu svečano je otvoreno nastupom kragujevačkog benda „Fraktal" na Garden Stage i premijernim izvođenjem numere „Vreteno" (Biska 8) – do sada neobjavljene pesme osnivača i gitariste kragujevačkog „Smaka” Radomira hailovića Točka.

Numeru Biska 8 „Fraktal" je odsvirao u pratnji hora Prve kragujevačke gimnazije, kojim je dirigovala profesorka Suzana Jevtović, a kao gost na klavijaturama nastupila je Marija Mihailović, ćerka Radomira Mihailovića Točka. Aranžman za hor su radili R. M. Točak, profesorka Jelena Magleševa, kompozitor Marko Matović i Ivan Ristić.

Muzička tema Biska 8, nadahnuta baroknom muzikom, nastala je 1975. godine po tekstu Bore Horvata, a pošto je Mihailović postavio sebi kao osnovni uslov da mora sadržavati i horsko pevanje, „Smak" je u više navrata pokušavao da zaokruži celu priču, ali u tome nije uspeo.

U međuvremenu, izgubljen je i originalni tekst Bore Horvata. Kompozicija Biska 8 čuvana je na polici starog ormara Radomira Mihailovića Točka, sve do dana kada su se Radomir i „Fraktal" sreli.

Kako su naveli organizatori Arsenal Festa, njihovu saradnju je predložila Mihailovićeva sestra Ljubica Mijailović, čuvši kako Aleksandra Rikanović peva autorske pesme benda „Fraktal", a čuveni gitarista im je poklonio pesmu pošto mu se dopalo što su iskreni ljudi koji muziku stvaraju iz ljubavi.

Tu melodiju, Radomir je svirao gotovo svakodnevno svih 50 godina, od kako je stvorio. U nju su zaljubljene i sve tri njegove ćerke. Čak kaže da bi svakoj ženi koja bi je slušala dok je svira, suza orosila lice", navedeno je u saopštenju Arsenal Festa.

Nove stihove za Bisku 8 napisao je basista Ivan Ristić, inspirisan informacijama koje je dobio tokom susreta sa Mihailovićem, a „Fraktal" je zaokružio pesmu aranžmanom, specifičnim ritmičkim prelomima i solo deonicom Petra Radivojevića, Točkovog učenika iz devedesetih. Točku se dopao demo snimak pesme i lepa ideja teksta, koji vuče arhaičnu sadašnjost u zaboravljeno biće kome valjda pripadamo".

U nastavku prve večeri Arsenal Festa, na Main Stage nastupiće „Bajaga i instruktori", „Zoster" i zvezda ovogodišnjeg, 15. izdanja festivala – britanski bend "Massive Attack".

Na preostale dve scene – Garden Stage i Explosive DJ Stage, publiku će zabavljati alternativni bendovi, reperi i di-džejevi.

петак, 04. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом