среда, 14.12.2022, 17:20 -> 17:24
Извор: РТС
Аутор: Лидија Јакшић
Čačanska Rodna – Čačak Nacionalna prestonica kulture 2023. godine u fokusu
Čačak kao Nacionalna prestonica kulture 2023. godine, pod sloganom „Čačanska Rodna”, predstavljen je 12. decembra 2022. godine, u Kulturnom centru Čačka, uz prisustvo brojnih predstavnika medija i ličnosti iz kulturnog života Srbije. Okupljenima su se obratili Maja Gojković, potpredsednica vlade i ministarka kulture u Vladi Republike Srbije i Milun Todorović, gradonačelnik Čačka.
U sklopu projekta Nacionalna prestonica kulture Srbije, Čačak želi da predstavi grad kao scenu za negovanje kulture sećanja i tradicije, ali i za eksperiment, kreativni rad u raznim domenima savremenog stvaranja.
Vođeni tom idejom, poslenici kulture iz Grada Čačka, koji su radili na ovom projektu, osmišljavajući autentični program manifestacije, predvideli su gradske kulturne celine koje uključuju i novu infrastrukturu.
„Sa ponosom mogu da kažem da su Ministarstvo kulture Republike Srbije i Grad Čačak sa svojim timovima u protekloj godini posvećeno radili na pripremi čitavog projekta, kako bi stvorili preduslove da prva Prestonica kulture naše države postave vidljiva i prepoznatljiva na kulturnoj mapi Srbije i Evrope. Najbolji primer za to je činjenica da je Čačak razvio više od 60 novih umetničkih programa, pod temom 'Čačanska Rodna', koja oslikava lokalne specifičnosti ovog kraja“, navela je Maja Gojković, ministarka kulture.
Sam naziv projekta, dodala je ministarka, upućuje na rakiju šljivovicu koja je nedavno na zasedanju Uneskoa u Maroku upisana u reperezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa.
„U 2022. godini okupljena je celopkupna gradska kulturna scena na izradi prve strategije razvoja kulture Grada Čačka 2023 – 2027. godina, u okviru koje je integrisan projekat prestonice kulture Srbije, a sve u saradnji sa Republičkim zavodom za proučavanje kulturnog razvitka. Osim umetničkog, ovaj projekat će uticati na urbani i infrastrukturni razvoj grada, kao i na jačanje kapaciteta lokalne kulturne scene“, istakla je Gojkovićeva.
Naglasila je i da je Ministarstvo kulture snažno opredeljeno za decentralizaciju kulturnog života naše države. U tom svetlu, projekat Prestonica kulture Srbije, zaista je jedinstvena prilika da uz pomoć Vlade Republike Srbije, ulaganjem u infrastrukturu i dobre programe, lokalne zajednice podignu kvalitet sveukupnog života u njima.
„Danas je to Čačak, 2024. godine to će biti Grad Užice. Naš cilj je da kroz ovaj projekat lokalne sredine dobiju novi sjaj i energiju koja će kulturu i umetnost staviti u centar vašeg interesovanja“, naglasila je Maja Gojković, ministarka kulture.
Gradonačelnik Čačka, Milun Todorović podsetio je da sledeće godine Čačak obeležava 175 godina od otvaranja prvog čitališta, 75 godina od osnivanja kompanije „Sloboda“, 60 godina postojanja manifestacije „Disovo proleće“, pola veka od početka izlaženja časopisa Gradac, 30 godina od „Otvorene knjige Balkana“.
„Zatim, tu su i 'Krug', 'Umetnost i papir', i sve ono što se baštinilo vekovima i decenijama, rekao bih, da se implementira i unapređuje u narednoj 2023. godini. Sve ono što su naši prethodnici radili i uradili na nama je da unapredimo, da napravimo postojeće manifestacije važnijim, bitnijim, vidljivijim, a nove mlade talente da podržimo i da im pružimo vetar u leđa i oslonac,“ istakao je Milun Todorović, gradonačelnik Čačka.
Idejni koncept „Čačanske Rodne“ zasniva se na vrednostima Čačana koji su kroz istoriju formirali kulturni profil grada, mnogobrojnim ličnostima koje su rođenjem, životom i stvaranjem vezane za Čačak. Potekle sa čačanskog rodnog tla, to su ličnosti afirmisane kroz sopstveni rad, uspehe i priznanja u zemlji i inostranstvu, ličnosti koje su artikulisane kroz delatnost ustanova kulture sada i nazvanim po njima, manifestacijama osnovanim u njihovu čast, kao i drugim vrstama organizacija koje kontinuirano doprinose kulturnoj i turističkoj ponudi grada, popularizaciji baštine i prirodnih resursa.
Čačak je poznat kao grad Nadežde Petrović, Vladislava Petkovića Disa, Tanaska Rajića, Sonje Savić, vojvode Stepe, Puriše Đorđevića, Dragana Kićanovića, Željka Obradovića i mnogih drugih značajnih ličnosti iz istorije, kulture i sporta.
Slogan prestonice inspirisan imenom sortimenta šljive, nadaleko prepoznatljivom čačanskom poljoprivrednom proizvodu nastalom u Institutu za voćarstvo u ovom gradu. Kroz moto „Čačanska Rodna“ predočena je ideja celog projekta – vizija Grada Čačka kao vekovnog plodnog/rodnog tla za razvoj kulture, umetnosti, duhovnosti, ali i nauke, privrede, turizma, sporta... Čačanska rodna je koncept, ali i realnost na koju su Čačani ponosni.
„Čačanska Rodna“ tokom 2023. godine će biti predstavljena kroz četiri podteme koje zajedno stvaraju jednu celinu, odnosno sublimiraju kulturni profil grada: „Na Slobodi“, „Na Moravi“, „Na raskršću“, „Na kaldrmi“. Svaka od njih na osoben način prikazuje najvažnije elemente tekuće kulturne produkcije, ali i bogatstvo nacionalne i zavičajne baštine.
Celina „Na Slobodi“ odnosi se na unapređenje infrastrukture, čime će Čačak dobiti potpuno novo lice. Obuhvaćene su ulica Župana Stracimira, šetalište koje odiše istorijom i trajanjem, rekonstrukcija ulice Cara Dušana uz prateća parterna uređenja će objediniti muzejsko galerijski kompleks postojećih i novih ustanove kulture u jedinstven prostor koji posetiocu pruža priliku da poseti dve galerijske i tri muzejske postavke.
U planu su i sledeći programi: obezbeđivanje prostora za Stalnu postavku Umetničke galerije „Nadežda Petrović“, Trg Nadežde Petrović, otvaranje Muzeja poezije kao nove bibliotečke celine u okviru Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis“, Međunarodni festival ANIMANIMA 2023 – promocija umetnosti animacije, Specijalizovana izložba za slepa i slabovida lica u saradnji sa Tiflološkim muzejem iz Zagreba, dramski komad o Vojvodi Stepi Stepanoviću, Modna revija kolekcije inspirisane znamenitim ženama Srbije, dizajnerke Slađane Pantović.
Celina „Na Moravi“ obuhvata brojne projekte: Muzej košarke, smešten u zgradi najstarijeg Sokolskog doma u Srbiji, Legat Branka V. Radičevića (čačanska biblioteka čuva više od 3.000 knjiga, mnogobrojnih rukopisa, fotografija, ličnih predmeta, nagrada, umetničkih slika i nameštaja), Volonterski centar – za pružanje podrške organizatorima kulturnih programa tokom trajanja prestonice, Sabor frulaša „Oj, Moravo“ – lider u zaštiti muzičkog i folklornog nasleđa srpskog naroda, Međunarodni festival folklora „EtnoFest“.
Čačak, grad u centru Srbije, u jednom trenutku ostao je u zapećku, ali zahvaljujući novom auto-putu ponovo je postao važna raskrsnica. Tema „Na raskršću“ vezana je za obeležavanje značajnih jubileja, gostovanja i razvoj infrastrukture.
Ova celina obuhvata: revitalizaciju Rimskih termi u centru grada i njihovo integrisanje u gradsko šetalište; jubilej 50 godina časopisa Gradac, „Voz kulture“ – povezuje Čačak prestonicu kulture sa Beogradom prestonicom Republike Srbije i nekoliko gradova povezanih sa Čačkom železničkom prugom Čačak-Požega-Užice-Valjevo-Beograd.
Muzički spektakl „Rok opera“ – gostovanje Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada i Novosadskog Big benda; „Sonjin septembar“ – izložbeno-rezidencijalni program posvećen glumici Sonji Savić; koncert klasične muzike na otvorenom i jubilej čačanske muzičke škole; kulturnu renasansu Ovčar Banje sa fokusom na duhovne sadržaje primerene „Srpskoj Svetoj Gori“; manifestaciju 21. Dani fotografije u Srbiji - Čačak 2023, u potpunosti su posvećeni višestruko nagrađivanom autoru Vojislavu Voju Peštercu, sa samostalnom retrospektivnom izložbom.
Iz celine „Na kaldrmi“ posvećenoj urbanom životu, ali i sećanju na kulturu i zabavu u starom Čačku, izdavajaju se programi: AR vremeplov – prezentovanje istorije grada kroz upotrebu savremene tehnologije; Čačanski rasadnik – program posvećen poznatim i manje poznatim stvaraocima poreklom iz Čačka; pozorišna predstava o Sonji Savić, u režiji Andraša Urbana, u koprodukciji sa Bitef teatrom iz Beograda; KARUSEL – festival ambijentalne i etno muzike; otvaranje etnološke postavke „Gradska kuća“, u Hadžića, odnosno Virerovoj kući (vredan spomenik kulture u kome će biti predstavljen enterijer gradske kuće sa kraja 19. veka i vredne predmete koji su činili život građanskog Čačka ovog perioda).
Biće organizovan i razgovor o gastronomiji i seminar o hrani kao nematerijalnom kulturnom nasleđu. Zatim, Festival DUK i oslikavanje silosa na ulasku u grad – Dani urbane kulture u Čačku; „Naši Romi“, prezentacija romskog nematerijalnog kulturnog nasleđa – Praznik Bibije; Program „Rakija“ – element nematerijalnog kulturnog nasleđa u okviru manifestacije „Smotra najboljih srpskih šljivovica“ u organizaciji Instituta za voćarstvo iz Čačka.
Celodnevni multimedijalni program na više lokacija „Korzo“, sastavljen iz nekoliko delova u okviru koga će biti predstavljen stari Čačak; Festival domaćih i stranih rok bendova PRIČA – (Pivo, rok n' rol i Čačak).
Nosioci projekta „Čačanska Rodna“ su ustanove kulture Grada Čačka: Kulturni centar Čačka, Umetnička galerija „Nadežda Petrović“, Narodni muzej, Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“, Međuopštinski istorijski arhiv, Gradsko pozorište, kao i brojna udruženja.
Коментари