Читај ми!

Повратак Срба на чекању

У Призрену и Приштини нема напада на Србе повратнике, али у њима живи тек неколико десетина становника српске националности. Званичници задужени за повратак кажу да су Срби заинтересовани да се врате, али да за то нема финансијске потпоре.

У Призрену се у исто време са минарета чује позив на молитву и звона са цркве Светог Ђорђа. Са брда изнад Призрена све подсећа на период пре сукоба. Међутим, у насељу Поткаљаја тек се ради на томе да се макар део тог времена врати.

"Пет пута сам се селила - од куће до куће, и тамо немам ништа, а сад сам срећна што сам се вратила својој кући", каже Јефка Љашић.

Услови живота, међутим, нису примерени на сваком месту. Део Срба вратио се 2010. у обновљене куће. Неке од њих су, међутим, још празне. За оне који желе да се врате праве се нове.

У граду који је познат као царска престоница Србе тешко да можете наћи. Пре сукоба је у Призрену живело скоро 12.000 Срба, а данас их је у самом граду свега 30.

Приштина прати ту тенденцију. Некада је имала 40.000 српских становника, данас свега 18. Највећа српска заједница у том граду је редакција канала РТК2, са 90 запослених.

"Углавном смо сви смештени негде са стране. Сви смо из различитих делова Косова. Мало нас живи у Приштини, ја живим у Грачаници. Ово је мешовита средина, имамо колеге Албанце, Бошњаке и Роме", каже Синиша Костић из РТК.

Телевизијски канал на српском језику постоји годину и по. "Што се тиче обичних људи до њих лако дођемо, и Албанци, и Срби, и остали желе да причају за наш програм, али до званичника није тако једноставно доћи", каже Марко Лекић из РТК.

Изгледа да ни званичницима није лако да дођу једни до других. Да ли због институционалне, или финансијске кризе у Приштини, повратак Срба је на чекању.

Косовски министар за заједнице и повратак Далибор Јевтић каже да је 30 породица спремно да се врати на Космет колико сутра, али да нема довољно средстава да тај процес започне.

"Ради се о породицама које желе да се врате у Исток и централно Косово, у општину Грачаница. Ја сам захтевао додатна средства од председника владе, али нисам добио одговор", каже Јевтић.

Око 40.000 Срба поднело је захтев да им се врати имовина која је, како кажу, узурпирана на Косову и Метохији. Међутим, званичници задужени за повратак кажу да ће им, имајући у виду буџет, за то бити потребна деценија.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара