Читај ми!

NBS: Bez ishitrenih rešenja za kredite u francima

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković ocenila je da građani koji imaju probleme sa otplatom kredita u švajcarskim francima rešenje problema treba da traže pojedinačno, u pregovorima sa bankama. Sledeće nedelje rešenje za kredite u "švajcarcima", ali snižavanje kamata ne dolazi u obzir, poručuje Tabakovićeva.

Jorgovanka Tabaković je, posle sastanka Izvršnog odbora NBS i predstavnika poslovnih banaka, izjavila da da će naredne nedelje predstavnici NBS i banaka razgovarati o mogućim modelima koje banke mogu da primene i da će se ići u pravcu podele rizika banaka i građana koji su uzimali kredite, prenosi Beta.

Guvernerka je rekla i da NBS neće posezati za bilo kojim elementom pritiska na banke i da neće primeniti ni mađarski ni hrvatski model rešenja problema građana sa kreditima u švajcarskim francima.

Tabakovićeva je istakla i da NBS neće ograničavati kamatne stope.

"Ne pada nam na pamet da ograničavamo kamatne stope ili da ih limitiramo", istakla je guvernerka.

Ponavlja i da rešenja ne treba da budu ishitrena i brza, već da ovaj put mora da bude konačno rešenje.

"NBS nije za ishitrena rešenja za kredite građana zaduženih u švajcarskim francima", rekla je guvernerka.

Ona je istakla da regulatori na drugim tržištima još nisu došli do optimalnog rešenja ovog problema i zato je neophodno, dodala je, da se sve prednosti i mane alternativnih modela pažljivo razmotre.

"NBS kao regulatorno telo pre svega zanimaju oni krediti građana u francima koji su osigurani kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK)", rekla je ona i dodala da ima nekoliko hiljada kredita koji to nisu.

Tabakovićeva je rekla i da je vođena otvorena diskusija o nekoliko alternativnih modela – od restrukturiranja kredita na individualnoj osnovi preko konverzije kredita u evro do mogućnosti da se izvrši usklađivanje kreditnih stopa na te kredite sa tržišnim.

Ipak, preporučuje građanima i da ozbiljnije shvate poziv banaka na razgovore o kreditima.

U Srbiji, prema podacima Udruženja banaka, ima ukupno 20.897 takvih kredita u švajcarskim francima.

Prema podacima NBS, ukupni krediti privredi i stanovništvu koji su u vezi sa švajcarskim frankom iznose oko 1,1 milijaradu franaka, od čega se najveći deo, oko milijardu franaka, odnosi na stanovništvo.

Problem sa kreditima u švajcarskim francima ima 16 od 29 banka u Srbiji, među kojima pet banaka te kredite ima pretežno u svojim portfolijima, rekla je Tabakovićeva.

Korisnicima tih kredita značajno je uvećana rata usled jačanja franka posle odluke švajcarske centralne banke da ukine veštački paritet franka i evra.

To je polovinom januara dovelo do jačanja franka prema dinaru od oko 20 odsto.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво