Jutarnji list: Alarm zbog pretnji ratom u BiH, reagovaće i Hrvatska

Hrvatska će oko događaja u BiH narednih dana reagovati na visokom nivou prema EU i SAD, kao i kroz Veće za implementaciju mira, i odigraće čvrstu i aktivnu ulogu – objavio je "Jutarnji list", pozivajući se na izvore bliske hrvatskom političkom vrhu.

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović iz Njujorka pažljivo prati sve što se događa u susednoj zemlji, a hrvatski prioritet je, između ostalog, da ukaže međunarodnoj zajednici na položaj Hrvata – objavio je Jutarnji list na svom sajtu.

"Hrvatska ima legitimno pravo da se bori za ravnopravnost Hrvata u BiH", rekao je Jutarnjem listu Mate Granić, savetnik hrvatske predsednice.

U Njujorku će se susresti i šefovi diplomatija Hrvatske i BiH, Miro Kovač i Igor Crnadak.

"Očigledno, lokalni su izbori i mnogi pokušavaju loviti u mutnom", kaže Kovač.

Stanje u BiH je, uoči referenduma, na kojem građani u Republici Srpskoj treba da se izjasne hoće li se 9. januar obeležavati kao Dan RS, iz sata u sat sve dramatičnije, ocenjuje list.

Sve se češće čuju izjave u kojima se spominje mogućnost obnove ratnih sukoba, i to u trenutku kada je Brisel prihvatio zahtev BiH za pristup EU, navodi list.

"Ratne trube kao da su se ponovno aktivirale u državi koju već dugo potresa kriza na svim nivoima, a ponašanje Milorada Dodika i zakazivanje referenduma stvara dodatnu nervozu", piše zagrebački list, i dodaje da je očito jugoistok Evrope ponovo mesto sukoba velikih sila, pa Zapad svim snagama želi da sačuva Dejton, dok Rusi kroz RS nastoje da ostvare svoje interese na Balkanu.

Poslednjih dana stanje je kulminiralo nakon eksplozivne izjave Sefera Halilovića, bivšeg ratnog generala Armije BiH, kada je zapretio ratom u slučaju sprovođenja referenduma, videvši u njemu prvi korak ka otcepljenju RS iz BiH.

"Nakon referenduma Dejton više ne vredi, BiH bi se vratila na Ustav Republike BiH, a nakon toga, neka nam bog pomogne", bila je Halilovićeva izjava posle koje su usledile žestoke reakcije srpskih političara, dodaje Jutarnji list.

"Poštujemo integritet BiH, ali RS neće nestati", preneo je hrvatski list izjavu premijera Srbije Aleksandra Vučića iz Njujorka, i istakao da je on apelovao da svi treba zajedno da rade na miru i da treba prezati od ljudi "koji lako stavljaju pušku na ramena".

"I hrvatska predsednica je zauzela vrlo jasan stav oko referenduma", kaže Mate Granić.

Savetnik predsednice Hrvatske tvrdi da se paralelno odvijaju i drugi proces, pre svega nastojanje Brisela da BiH započne pregovore o ulasku u EU.

"To je izuzetno ohrabrujući potez, koji Hrvatska podržava", naglašava Mate Granić. Treći proces su lokalni izbori u BiH, koji će značajno odrediti budućnost cele države, a kada je reč o hrvatskom korpusu postoji i četvrti važan proces, koji podržavaju sve hrvatske opcije u toj državi, uz to i Crkva, a to je da položaj Hrvata u BiH treba što pre da dođe na dnevni red.

"Tu se radi o problemu majorizacije Hrvata, jer ne mogu ostvariti ono što je duh i slovo Dejtonskog i Vašingtonskog sporazuma, pre svega konstitutivnost i ravnopravnost u BiH."

"Sasvim je sigurno da će položaj Hrvata u BiH, ali i BiH biti najviši predmet interesa i hrvatske predsednice, ali čvrsto verujemo i nove hrvatske Vlade", tvrdi Granić.

Nakon što je postalo izvesno da će novi hrvatski premijer biti Andrej Plenković, postoji procena da će biti znatno bolja saradnja u državnom vrhu, i jasan stav prema BiH.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво