Ваљево и Краљево изабрали Хрватску електропривреду; Антић: Прво измирити дугове

После одлуке Ваљева и Краљева да на тендеру за снабдевача струјом изаберу другу компанију – "Хрватску електропривреду", реаговао је ЕПС, а затим и министар енергетике Александар Антић. Закон о енергетици забрањује промену снабдевача ако према првом снабдевачу имате било каква дуговања, поручио је министар.

Министар рударства и енергетике Александар Антић рекао је да Краљево и Ваљево неће моћи да промене снабдевача струјом за јавну расвету док прво не измире дугове према ЕПС-у.

"Хрватска електропривреда" је недавно саопштила да у Србији већ снабдева струјом једно предузеће и да ће ускоро испорука електричне енергије кренути и за два српска града.

Како се наводи у саопштењу, "ХЕП Енергија" у Србији струјом снабдева компанију "Цимос", а у завршној је фази и припрема испоруке електричне енергије за градове Краљево и Ваљево.

Антић је, одговарајући на питања новинара да то прокоментарише, подсетио да је тржиште електричне енергије у Србији отворено 2013. и навео да је ЕПС и поред те чињенице задржао 98 одсто тржишта.

Истакао је да је Закон о енергетици предвидео такве ситуације и да забрањује промену снабдевача ако према првом снабдевачу имате било каква дуговања.

"Тако да Краљево и Ваљево, причамо само о јавној расвети, неће моћи да промене снабдевача док не измире укупне дозволе према претходном снабдевачу. Па на шта би то личило да сада свако ко дугује некоме за струју или гас у једном тренутку каже – па добро, ја ћу сад да променим снабдевача и има да ме снабдева неко други", навео је министар.

Антић је подсетио да, када су грађани у питању, укупно снабдевање у Србији држи ЕПС и додао да је то последица и регулисаних цена струје, али и да је ту и комплетно комерцијално тржиште.

Наше укупно тржиште електричне енергије је око 34.000 гигават-сати, а на то комерцијално снабдевање оде 12.500 гигават-сати, а ово о чему ми причамо је 20 гигават-сати, што је на нивоу занемарљивог податка.

Према његовим речима, иако је тржиште већ четири године отворено, ЕПС је задржао 98 одсто тржишта, што је доказ да се ЕПС одлично снашао у тржишним условима.

"Друга ствар, свако предузеће и установа имали су обавезу да распишу тендер, неки пут могу и да пронађу бољу понуду, али не могу да промене снабдевача док према претходном не измире дугове", закључио је Антић.

ЕПС је синоћ саопштио да Краљево и Ваљево дугују 45, односно 40 милиона динара.

"Град Краљево је у време расписивања тендера за снабдевање за потребе јавне расвете имао дуг према ЈП ЕПС од три месечне фактуре, што је укупно око 45 милиона динара. И Град Ваљево је имао вишемесечна дуговања према ЈП ЕПС, која су у тренутку расписивања јавне набавке износила чак шест месечних фактура, тачније 40 милиона динара. Ни Краљево ни Ваљево нису у потпуности до данас измирили своје обавезе", наводи се у саопштењу ЕПС-а.

Број коментара 29

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво